Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Deutsche ile Rus VTB Bank Bağlantısı, ABD Seçim Kampanyası ve Rusya Hareketleri

Alman ve Rus bankaları arasındaki dikkat çeken bağlantı ve 2016 yılı ABD seçimlerinde Trump seçim kampanyaları ile Rusya bağlantısına dair ayrıntılara bakış;
Alman Deutsche ile Rus VTB Bank Bağlantısı, ABD Seçim Kampanyası ve Rusya Hareketleri
HABER GİRİŞ

2016 yılının sonlarında Rusya’ya maruz kalmasını azaltmak isteyen Deutsche Bank AG DB fonu konuya hakim olan kişilere göre, büyük Rus Devlet Bankası olan VTB Group’a olan 600 milyon dolarlık bir kredisi gündeme geldi.

Alman borç veren kredinin 300 milyon $’ını Aralık 2016’da başka bir Rus finans kurumu olan Alfa Bank’a satmıştı. Deutsche kredinin geri kalanını satamadı ve VTB Ağustos 2017’de geri ödemesini yaptı.

Deutsche Bank’ın, daha önce bildirilmemiş olan VTB kredisini yatırma çabası, Alman Bankası’nın 2016’da Cumhurbaşkanlığı seçimine müdahale etmekle suçladığı ABD istihbarat yetkililerinin Rusya’yla olan mali temaslarından endişe duymasıyla gündeme geldi. Banka, Rus varlıklarına maruz kalmayı mümkün olduğunca azaltmaya çalıştı ve kendi nakit pozisyonunu artırmak için varlıklarını şekillendirdi.

VTB Fonlaması ve Florida Golf Finansmanı

Fonlama ve Trump'ın Golf Tesisi GündemiDeutsche Bank, fona hakim insanlara göre VTB’yi standart bir şekilde bankadan bankaya fonlamayı ABD doları cinsinden sağlamıştı. VTB bir açıklamasında, kredinin “VTB’in hazine iş faaliyetleri için tasarlandığını” duyurmuştu. Diğer tarafta 6 Ocak 2017’de, ABD istihbarat topluluğu resmi olarak Rus hükümetini, uzun süredir Deutsche Bank müşterisi olan Cumhuriyetçi aday Donald Trump adına ABD seçimlerine müdahale etmekle suçladı.

2016 yılında Deutsche Bank, bu konuda bilgi sahibi olan diğer insanlara göre Trump’ın Florida Golf Tesisleri’nden biri olan Trump Ulusal Doral’ına kredi vermek için Trump Örgütü’nden bir kaç milyon dolar kredi kullandırma talebini reddetti. (Bu karar Mart 2016’da, kısmen Deutsche Bank’ta fonun nihai kullanımı hakkında yeterli bilgiye sahip olup olmadığına dair kaygılar da barındırmaktaydı.)

GCM Yatırım Banner

Federal Seçim Komisyonu (FEC) kayıtlarına göre Başkan Trump, birincil kampanyasını büyük oranda kendi finanse ediyor ve bu noktada 36 milyon dolar harcadı. FEC kayıtlarına göre, daha sonra kişisel kredilerde 50 milyon dolar bağışladı.

Yeni Soruşturmalar Gündemi ve Yapılandırılan Ödemeler

Soruşturma ve Ödemelerdeki GelişmelerDemokratlar tarafından kontrol edilen Ev İstihbarat Komitesi ve Ev Finansal Hizmetler Komitesi, şu anda Deutsche Bank’ın Rusya’ya olan Trump yönetimini incelemek için daha geniş bir çabanın parçası olarak finansal işlemleriyle ilgili yeni soruşturmalara hazırlanıyor. ABD istihbarat topluluğu Ocak 2017’de, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Batı’daki liberalizmi baltalamak için daha geniş bir hırs olarak 2016 ABD başkanlık seçimlerinde Bay Trump’ı desteklemek için bir kampanya sipariş ettiğini gündeme getirmişti.

Deutsche Bank’ın Başkan Trump’la ilişkisi on yıllar öncesine dayandığı biliniyor. Daha önce bildirdiğine göre, 1998’den bu yana, bankanın Başkan Trump’a bağlı şirketlere en az 2.5 milyar dolar tutarında kredi vermiş olduğuna dikkat çekiliyor. Finansman Trump’ın Washington, New York, Chicago ve Florida da dahil olmak üzere en yüksek profilli projelerinden bazılarını inşa etmesine veya satın almasına yardımcı olmuştu. Adaylığı sırasındaki kamuya açıklamalarında, Deutsche Bank’tan Bay Trump’a bağlı kuruluşlar tarafından 300 milyon $’dan fazla borçlanma olduğu görülmüştü.

VTB’ye verilen uzun vadeli kredi ilk önce Deutsche Bank tarafından 2007’de yaklaşık 1 milyar dolar olarak yeniden yapılandırıldı ve 2009’da yeniden yapılandırıldığı ifade edilmişti. Bu tür toptan finansmanda geleneksel olduğu gibi, banka kayıtlarına ve şartlara aşina kişilere göre Deutsche Bank belgelerinde kredinin özel bir amacı bulunmamaktaydı.

İşlemlere Odaklanılırken, 2016 Seçimlerine Rus Müdahalesi

Rusya Seçim Müdahalesi Gündemi ve Yapılandırılan KredilerVTB’nin mali işleri spot ışık altındaydı. Uzun süredir Trump iş ortağı olan Felix Sater, defalarca Başkan Trump’ın avukatı Michael Cohen’e 2016 kampanyasında, Rus iş adamlarından hükümetle bağları olan VTB’nin Trump Tower’ın anlaşmasını finanse etmeye istekli olduğuna dair güvence aldığını söylemişti.

Yapılan açıklamada VTB, Bay Sater ile müzakere edilmediğini veya Trump Tower Moscow projesiyle ilgili herhangi bir görüşme yapmayı reddettiğini ekleyerek şunları ekledi; “Hiçbir VTB Grubu yan kuruluşunun Bay Trump, temsilcileri veya bağlı olduğu herhangi bir şirketle hiçbir ilişkisi yoktu. Trump, Ekim 2015’te bir Rus emlak geliştirme firmasıyla iyi niyet mektubu imzalamış olsa da, teklif hiç bir zaman ilerlenmemişti.” Kasım ayında Bay Cohen, Başkan Trump’ın anlaşmaya katılımını en aza indirgemek için Kongre’ye yalan söylemekten suçlu bulundu ve o zamandan beri üç yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Rusya’nın 2016 seçimlerine müdahale etme çabaları, Demokratik Ulusal Komite Rusya’nın örgütün bilgisayar sistemlerini hacklemesinin arkasında olduğunu söyledi. O yılın Ekim ayında, ABD istihbarat teşkilatları, Moskova’yı DNC’nin ve diğer kuruluşların hack ettiği e-postaları sızdırarak gelecek ayki seçimlere müdahale etmeye çalışmakla suçlamıştı. İstihbarat ajansları, ortak bir açıklamada, hacklerin Rus hükümetinin en üst düzey yetkilileri tarafından yönlendirildiğini iddia etti.

Rusya’nın VTB’si ve Başkan Andrey Kostin’i

Rusyanın En Büyük İkinci Bankası ve BaşkanıVTB, Rusya’nın en büyük ikinci bankası ve çoğunluğu Rus hükümetine ait. Kıdemli VTB yöneticileri, yakın zamanda Rusya ekonomisini Batı yaptırımlarından kaynaklanan gelişmelerden Rusya ekonomisine zarar vermemek için ABD dolarını düşürme planı üzerinde birlikte çalışan Bay Putin ile yakın ilişki içinde bulunduğu söyleniyor.

VTB başkanı Andrey Kostin, Bay Putin hükümetini savundu ve Rusya’ya yönelik yaptırımları eleştirdi. Moskova doğumlu Bay Kostin, 1980’lerde İngiltere’de görev yapan eski bir Rus diplomat. 2002 yılında VTB’ye katıldı ve Yönetim Kurulunun Başkanlığı görevini yürütmekte.

Deutsche Bank ve VTB geçmişte sık sık birlikte çalışmış, anlaşmalar ve çalışanların değiştirilmesi ile işbirliği yapmıştır. Eski banka çalışanları, VTB’nin 2008’de kendi Moskova merkezli yatırım bankasını açması için Alman borç veren Moskova bürosundan çalışanları uzaklaştırdığını söyledi.

Krediler ve VTB Hedge Pozisyonları

Banka Olası Zarara Karşı Pozisyon AlıyorTeminatsız VTB kredileri, Deutsche Bank’ın konuya hakim olan insanlara göre, yaklaşık 1 milyar dolar tutarında uzun vadeli krediler vermesiyle 2007 ve 2008 anlaşmalarında ortaya çıkmıştı. Bunlar 2009 yılında 790 milyon dolarlık tek bir kredi olarak yeniden yapılandırıldı, anlaşma kayıtlarının gösterildiği ve bankaya yakın kişilerin bu durumdan haberdar olduğu açıklandı.

Konuya hakim olanlara göre Deutsche Bank’ın Londra merkezli gelişmekte olan piyasaları ve faiz oranları işlem masaları, finansmanı denetliyor. Deutsche Bank, VTB’nin kredisinin temerrüde düşmesi durumunda, zararlara karşı kendisini korumak için riskten korunma amaçlı pozisyonlar aldığı ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.