Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Destici Vergi Zamlarını Topa Tuttu: Kolaycılığa Kaçıldı

Ekonomik darboğazdan çıkış reçetesi olarak getirilen kemer sıkma politikalarını eleştiren BBP Başkanı Destici, vergi zamları üzerinden ekonomi yönetimine tepki gösterdi.
Destici Vergi Zamlarını Topa Tuttu: Kolaycılığa Kaçıldı
Yorum

İktidarda olan Cumhur İttifakı’nın ortaklarından Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, bugün itibarıyla akaryakıta yapılan vergi zammını eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla alınan özel tüketim vergisinde (ÖTV) artış kararının kabul edilir olmadığını savunan Destici, eleştirilerini sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı.

“Akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV’nin yüzde 200 üzeri yükseltilmesi kabul edilebilir ve hakkaniyetli bir düzenleme olmamıştır” diyen ittifak ortağı, dolaylı vergilerdeki artış yerine gelir dağılımına göre düzenleme yapılmasını istedi.

BBP Başkanı, “Akaryakıta bu denli zam yapmak yerine mesela doğal gazda geliri yüksek olanlara uygulanan sübvanse (yüz milyarca TL) ile siyasi partilere verilen milyarlarca TL hazine yardımı kaldırılabilirdi” diye ekledi.

Ekonomi Yönetimindekiler Kolaycılığa Kaçtı

Hazine ve Maliye Bakanı olarak göreve başlayan Mehmet Şimşek’in aldığı zam kararlarına atıf yapan Destici, eleştirilerini şöyle sürdürdü:

“Ekonominin şoför mahallinde oturanlar kolaycılığa kaçarak çözümü dolaylı vergilerde bulup faturayı dar gelirli ve üretici ile yüksek gelirlinin sırtına aynı oranda yüklememelidir. Bu doğru ve hakça değildir. Ayrıca bugüne dek yapılan tüm iyileştirmeleri de değersiz kılmaktadır.”

Türkiye’de geçmiş zamanlarda uygulamaya dökülen kemer sıkma politikası gereği zam furyasını hatırlatan BBP Başkanı, “Zamlarla ya da kemer sıkarak ekonomiyi düzeltmek, bütçe açıklarını kapatmak sıradan ekonomi yöneticilerinin de yapabileceği şeylerdir” dedi.

Şimşek’in adını vermeden, küresel finans ortamında kabul gördüğü söylenen isimlerin daha yaratıcı çözümler üretmesi gerektiğini yineleyerek, “Dünya ekonomi çevrelerinin itibar ettiği ya da ağırlıkları olduğu söylenen isimler iş başında ise o vakit daha konforlu ve can yakmayacak çözümler beklemek vatandaşımızın en tabii hakkıdır” diye çıkış yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu