Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Destici, Asgari Ücret için Aldığı Duyumu Açıkladı

Asgari ücret tespiti için komisyonun toplanacağı tarih muallakta kalırken, Cumhur İttifakı kanadından bilgi geldi. Detaylar haberde;
Destici, Asgari Ücret için Aldığı Duyumu Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Asgari ücretin, refah payı da dahil edildiğinde 17 bin lira olması gerektiğini savunan Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, bugün yaptığı açıklamasında asgari ücret için içeride konuşulan rakamı paylaştı.

Cuma gününe kadar kesinlik kazanması beklenen yeni asgari ücretin 2024’te tekrar artırılmayacak olmasından kaynaklı sürpriz bir rakam çıkabileceğini söyleyerek, hesaba enflasyon farkının da dahil edilebileceğini kaydetti.

Merkez Bankası’nın yüzde 38 ila 40 olan 2024 enflasyon beklentisinin, sokakta yüzde 50’nin üzerinde hissedildiğini belirterek, “Diyelim ki yüzde 40-50 gerçekleşti. Yılın yarısı geldiğinde asgari ücret erimiş olacak” dedi.

Destici, “Asgari ücretle ilgili duyumum; 16-17 bin TL arasında. Bana göre 17 bin TL’nin altında olmaması lazım” diye ifade kullandı.

Ocak ayında yapılan zammın devamının Temmuz’da gelmeyecek oluşunun, 2024 enflasyon farkını doğurduğunu yineleyerek, “Asgari ücrete 17 bin TL’nin üzerinde bir rakam da komisyondan çıkabilir” diye ekledi.

GCM Yatırım Banner

Emekliler Gözetilecek

Memur maaşına bu yıl yapılan 8 bin liralık seyyanen zamma atıf yapan Destici, yeni yılda ise beklenilenin aksine memura bu sene seyyanen farkın verilmeyeceğini söyledi.

2024’te artı refah payının bu kez emekliye verileceğini paylaşarak, “Düşük maaş alan 7.500-10.000 TL arasında maaş alan emeklilerin biraz daha fazla gözetileceği duyumlarımız var” dedi.

Beklenilen Zam Olmazsa…

Mart ayında yapılacak yerel seçimlere atıf yapan BBP lideri, tabanda yaşanan geçim derdinin sandığa yansıma ihtimalini yorumladı.

“Eğer Ocak ayında beklendiği gibi bir artış olmazsa seçimlere de yansıyacaktır” diyerek, vatandaşın beklentisini paylaştı.

Şu anda 7500 TL alan emekli vatandaşlara yüzde 100 zam verilmesi gerektiğini savunarak, aynı artışın diğer emeklilere de kademeli olarak yansıtılmasını istedi.

Destici, “Vatandaşlar gelip, ‘Emekli olduğumda asgari ücretin 3 katı maaş alıyordum, şimdi 1.5 katına düştü’ diyor. Kademeli olarak yapılması lazım” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın