Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Depremzedelerin Adres Değişikliğine Yeni İmkan

Asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerden etkilenen kişilerin seçimde oy kullanabilmeleri için önemli bir adım atıldı. Detayalar haberde;
Depremzedelerin Adres Değişikliğine Yeni İmkan
Yorum

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihli deprem faciasının ardından etkilenen 11 şehrin vatandaşları barınma ihtiyaçlarını farklı alternatiflerle çözmeye çalışıyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ise depremzedelerin adres işlemlerine ilişkin resmi bir açıklama yayımladı.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, depremzede vatandaşların mağduriyetlerinin azaltılması ve kamu hizmetlerine erişiminin kolaylaştırılması için yeni bir imkan sağlandığını bildirdi.

Depremlerin meydana geldiği 6 Şubat tarihinden önce yerleşim yeri adresi 11 şehirde bulunan vatandaşların diğer illere adres değişikliği işlemlerinin kolaylaştırılması için e-Devlet ve Nüfusmatik üzerinden yapılabileceği kaydedildi.

Adres Değişikliği e-Devlet ve Nüfusmatik Üzerinde Yapılabilecek

Daha öncesinde adres değişikliği işlemleri nüfus müdürlükleri tarafından yapılıyordu. Yeni sağlanan bahsi geçen imkan ile depremzedeler artık adres değişikliği işlemlerini e-Devlet ve Nüfusmatik üzerinden de yapabilecek.

Yapılan açıklamada, Adres Kayıt Sistemi Uygulama Yönergesinin 7’nci maddesinin 4’üncü fıkrasına istinaden doğal afet sonucu yerleşim yerlerinin kullanılamayacak hale geldiğine işaret edildi.

Bu sebepten afetzede vatandaşlar için barınma ihtiyaçlarına yönelik gösterilen karavan, çadır, prefabrik evler, yurt, huzurevi gibi yerlere de adres beyanı yapılabileceğine dikkat çekildi.

Söz konusu yerlere yapılacak olan adres beyanlarının nüfus müdürlüklerinin yanı sıra e-Devlet ve Nüfusmatiklerden de gerçekleştirilebileceği ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu