Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Depremzedeler için Yeni Karar: Ücretsiz Konaklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre afetzedelerin kamu kurum ve kuruluşlarında konaklamasından ücret alınmayacak.
Depremzedeler için Yeni Karar: Ücretsiz Konaklama
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye 6 Şubat sabahında tarihinin en kara gününe uyandı. Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki deprem, asrın felaketi olarak nitelendirildi. AFAD’ın aktardığı bilgiye göre ilk depremden bu yana 7.184 artçı meydana geldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün akşam yaptığı açıklamada deprem nedeniyle 43 bin 556 yurttaşımızın hayatını kaybettiğini açıkladı. Depremin etkilediği Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ illerinden şu ana kadar 448 binden fazla kişi tahliye edildi.

Bu kişilerin kimisi kendine başka illerde hayat kurmaya çalışırken, birçoğu geçici barınma sorununu çözmeye çalışıyor.

Bu hususta Resmi Gazete’de Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Bazı Mal ve Hizmetlerden Ücretsiz veya İndirimli Olarak Faydalanacakların Tespitine İlişkin Karar yayımlandı.

4736 sayılı Kanun’un birinci maddesi gereğince kamu kurum ve kuruluşlarının ürettikleri bazı mal ve hizmetlerden ücretsiz veya indirimli olarak faydalanacakların tespitine ilişkin kararın yürürlüğe konmasına karar verildi.

GCM Yatırım Banner

Buna göre 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlerde, bu bölgelerde ikamet eden afetzedeler kamu kurum ve kuruluşlara ait misafirhane ve sosyal tesislerde geçici olarak kaldıkları süre boyunca konaklama, yeme ve içme hizmetlerinden yararlanırken, 4736 sayılı Kanun’un birinci maddesinin birinci fıkrasından muaf tutulacak.

Bir başka deyişle depremzedelerin kamu kurum ve kuruluşlarında konaklamaları ile yeme ve içmeleri ücretsiz olacak.

Kararın Cumhurbaşkanı tarafından yürütüldüğü ve depremin meydana geldiği 06.02.2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girdiği açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın