Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Depremzedeler için 130 Milyar TL Destek Ödemesi Yapılacak

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığınca, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremler sonrası destek ödemelerinin 130 milyar lirayı bulacağı tahmin ediliyor.
Depremzedeler için 130 Milyar TL Destek Ödemesi Yapılacak
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, bölgede yardım için seferber olundu. Yapılan ve yapılacak olan yardımlara ilişkin yeni bir açıklama yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerden etkilenen vatandaşlara yönelik hane başı destek ödemeleri kapsamında yapılacak ayni ve nakdi yardımlar için yaklaşık 130 milyar liralık kaynağa ihtiyaç duyulacağını bildirdi.

Ayrıntılı Veriler Paylaşıldı

“2023 Kahramanmaraş ve Hatay Depremleri Raporu”nda, hane başı destek ödemelerine ilişkin verilere yer verildi. Rapora göre depremzedelere yapılan 10 bin lira tutarındaki hane başı destek ödemesinin toplam 19,3 milyar liraya ulaşacağı tahmin ediliyor.

Evi yıkılmış ya da acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı olan vatandaşlara verilen 15 bin lira taşınma yardımı ve ev sahibi olanlara aylık 5 bin lira, kiracı olanlara ise aylık 3 bin lira olmak üzere verilecek 1 yıllık kira yardımlarının toplam 33 milyar lirayı bulması bekleniyor.

Raporda, depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına acil ihtiyaçları için verilecek 100 bin lira ile deprem bölgesi dışındaki illere kendi araçlarıyla giden depremzedelere yapılan yakıt yardımlarının toplam 2,2 milyar liraya ulaşacağı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Depremzedelerin geçici barınmaları için çadır, çadır içi malzeme ve konteyner alımı için yapılacak harcamaların 25 milyar liraya ulaşacağı öngörülüyor. Bölgedeki vatandaşların konaklama ve iaşe giderlerine tahmini 40,5 milyar lira, diğer harcamalar için ise yaklaşık 10 milyar lira harcama yapılacağı tahmin ediliyor.

Enkazın Kaldırılması için 42 Milyar TL

Bölgede yaşanan felaket sonrası hasar gören binaların enkaz kaldırma maliyetinin 41,86 milyar lirayı bulması bekleniyor.

Raporda 6 Mart itibarıyla 11 ilde 35 bin 355 bina yıkılırken, acil yıkılacak 17 bin 491, ağır hasarlı 179 bin 786, orta hasarlı 40 bin 228 ve tespiti henüz yapılamayan 147 bin 895 bina bulunduğuna yer verildi. Ayrıca 94 bin 297 yıkılmış, acil yıkılacak ve ağır hasarlı ticarethanenin yer aldığı kaydedildi.

Yaklaşık 817 bin 548 bağımsız bölümde enkaz kaldırma çalışması yapılacağı, bu kapsamda 100-120 milyon metreküp inşaat ve yıkıntı atığı oluşacağı, bunların bertaraf tesislerine götürülme maliyetinin yaklaşık 34,2 milyar lirayı bulacağı belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.