Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Depremzede Çiftçilere Yönelik Alınan Tedbirler Açıklandı

Tarım ve Orman Bakanı, depremzede çiftçilere yönelik alınan kararları açıkladı. "Çiftçimizin her daim yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.
Depremzede Çiftçilere Yönelik Alınan Tedbirler Açıklandı
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, deprem bölgesi 10 ildeki çiftçiler için alınan tedbirlere ilişkin bilgi verdi. Alınan kararı, Twitter hesabından bugün şöyle duyurdu:

“Deprem afetinden etkilenen illerimizde Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı üreticilerimize destek olmak amacıyla; Toprak Mahsulleri Ofisi’nin görev alanındaki hububat ve bakliyatlar, cins ve kota sınırı olmaksızın TMO tarafından satın alınacaktır. Çiftçimizin her daim yanında olmaya devam edeceğiz.”

Kirişci, dün geç saatlerde yaptığı paylaşımda da depremzede çiftçilere destek olmak için her türlü tedbiri almaya devam ettiklerini belirterek “Devlet millet bir olacağız, tüm zorlukları birlikte aşacağız” dedi.

Mazot, gübre, hayvancılık ve kırsal kalkınma destekleri ile ÇKS ürün güncelleme başvurularıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Vahit Kirişci Depremzede Çiftçiler
Kaynak: Twitter

Hayvancılık desteği kapsamında yıl boyunca ödenecek olan 530 milyon lira tutarındaki çiğ süt desteği, buzağı desteği, anaç koyun-keçi desteği, büyükbaş hayvan besi desteği, arılı kovan desteği, sürü büyütme ve yenileme desteği ödemelerinin, 10 il için Şubat ayı içerisine çekilerek üreticilerin hesaplarına yatırılacağı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında açıklamaya göre 10 il için 185 bin işletmeye, 2 milyon büyükbaş için hayvan başına 500 lira ve 9 milyon küçükbaş için hayvan başına 50 lira olmak üzere toplam 1,5 milyar lira yem desteği verilecek.

Kırsal Kalkınma Desteği’ne yönelik olarak da Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımları için 2022-2023 dönemi başvuru süresi, depremden etkilenen 10 ilde 8 Mayıs’a, diğer illerde ise 28 Şubat’a kadar uzatıldı.

Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımları için 2022-2023 dönemi proje değerlendirme süresi, depremden etkilenen 10 ilde 8 Mayıs’a, diğer illerde ise 10 Mart’a kadar uzatıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.