Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Depremin Vurduğu Turizm Sektörü Seçimleri Bekliyor

Tüm dünyanın gözü önünde yaşanan deprem felaketi, turizm sektörüne ağır darbe indirdi. Sektör, girişi seçim sonrasına kadar erteledi.
Depremin Vurduğu Turizm Sektörü Seçimleri Bekliyor
HABER GİRİŞ

Depremin Türkiye ekonomisine yansımaları sürüyor. Son afet haberlerinde oteller başta olmak üzere çok sayıda yapının depreme dayanıklılığının sorgulanması, satış ve rezervasyon verilerine yansıdı. Kayak gibi kış tatili rezervasyonlarının iptal edilmesinin ardından yaz tatilleri için de rezervasyonlar ertelendi. Her yıl zirve yapan erken rezervasyon satışları ise sıfıra indi.

Kritik bir seçim sürecinin de eklenmesiyle sektörde ciddi bir durgunluk yaşandığını paylaşan sektör temsilcilerinin son ümidi Ramazan Bayramı oldu.

Yakınlaşan tatil sezonuna ilişkin görüşlerini Ekonomi gazetesine aktaran Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, 1 Nisan itibarıyla tesislerin açılacağını, geri sayıma başlandığını paylaştı.

Tüm dikkatlerin seçim gününe yoğunlaştığını belirterek, “İnsanlar beklenti içerisinde. Bu nedenle pazarda, seçimlerin yapılacağı zamana kadar çok fazla bir hareket beklemiyoruz” dedi.

Rezervasyonlarda Yüzde 30’ları Geçen İptaller Yaşandı

Sektördeki gözlemlerini paylaşan bir diğer isim de seyahat acentesi Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran oldu.

GCM Yatırım Banner

Onaran, depremin etkilerine dikkat çekerek, “Bu dönemde rezervasyonlarda yüzde 30’ları geçen iptaller yaşandı. Erken rezervasyonlarda da durağanlık var. Ancak şu anda fuarlardan gelen talepler ve uçak seferlerine ilişkin aldığımız bilgiler, yaz aylarının iyi gideceği yönünde” diye konuştu.

ALTİD Başkanı gibi Onaran da yaz sezonu için umutlu olduğunu dile getirerek, “Gündem dışı gelişmeler olmazsa rekor bir yaz yaşayabiliriz” diye beklentisini paylaştı.

Moral Bozukluğu Sektörü Sıfırladı

Tatilsepeti Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal ise depremin insanlar üzerinde yarattığı duygusal çöküşe işaret etti.

Karayal, “Ülke genelindeki moral bozukluğu nedeniyle yaklaşık 1 ay boyunca yaz dönemi için erken rezervasyon satışları da neredeyse sıfır seviyesinde seyretti” diye açıklamada bulundu.

Gelecek dönem rezervasyonları için bu duygu durumundan kurtulmayı beklediklerini paylaşarak, bayram döneminde iyileşme yaşanabileceği tahminini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.