Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Depremin Vurduğu 10 ilde 130 Binden Fazla Bina İncelendi

Kahramanmaraş’ta yaşanan ve 10 ilde büyük yıkım yaratan depremlerin ardından, hasar tespit çalışmaları devam ediyor.
Depremin Vurduğu 10 ilde 130 Binden Fazla Bina İncelendi
Yorum

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 10 ilde 132 bin 898 binanın incelendiği söyledi.

Aslan binaların durumuna dair yaptığı açıklamasında, “Bu binalarda 761 bin 104 bağımsız bölüm incelenmiş oldu. Bu incelemelerin içerisinde bina bazlı olarak 7 bin 584 adeti yıkık ya da acil yıktırılması gereken yapılar. 12 bin 617 adet yapıda ağır hasarlı yani oturulamaz, kullanılamaz durumdaki yapı olarak tespit edildi.” ifadelerine yer verdi.

İlk depremde 10 ilde hasar meydana geldiğini belirten Aslan bu illerde hasar tespit çalışmalarını 6 bin personelle sürdürdüklerini söyledi. Banu Aslan, 3 bin 600 binanın orta hasarlı olduğunu ve bu yapılarda güçlendirme yapılmadan oturulmasının mümkün olmadığını belirtti.

‘Az Hasarlı ve Hasarsız Binalara Girilebilir’

91 bin yapının az hasarlı ya da hasarsız olduğunu aktaran Aslan, Bunlar ise depremden oturulamayacak bir hasar almadığı anlamına geliyor. 311 bin 713 yapı hiç hasar almamış. 252 bin 722 yapı ise az hasar almış, sıva çatlağı gibi, boya dökülmesi gibi yapısal bir hasar almamış anlamına geliyor.” diye konuştu.

Vatandaşların evlerinin durumunu hasartespit.csb.gov.tr adresinden öğrenebileceğini sözlerine ekledi. Vatandaşların kendi adres ve kimlik bilgileriyle girdiklerinde eğer tespiti yapılmış ise evlerinin hasar derecelerini görebildiğini söyledi. Aslan hasarsız ya da az hasarlı evlere girilebileceğini belirtti. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu