Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Depremin Bilançosu Ağırlaşıyor: 1498 Kişi Hayatını Kaybetti!

AFAD Başkanı Sezer, Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin son durumu değerlendirerek bölge hakkında bilgi verdi. Detaylar haberde;
Depremin Bilançosu Ağırlaşıyor: 1498 Kişi Hayatını Kaybetti!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, Kahramanmaraş merkezde meydana gelen ve çevresindeki 10 ili etkileyen depremlerde yaşamını yitiren vatandaşların sayısının 1498’e çıktığını açıkladı.

Artçı depremlerin sürdüğüne dikkat çeken Sezer, büyüklüğü merkezi deprem olan 7,8 büyüklüğüne yakın depremlerin de meydana geldiğini duyurdu. Şu ana kadar 130 tane artçı depremin olduğunu kaydetti.

Afetin yaşandığı bölgelere hava yoluyla da nakiller yapıldığını bildiren Sezer, bölgede 15 bine yakın arama kurtarma personeli ile 5 bine yakın araç ve iş makinesinin görevlendirildiğini vurguladı.

Afet Bölgesine 35 Bin Çadır Sevk Edildi

Vatandaşların barınma ihtiyacının karşılanması için 35 bin çadırın bölgeye sevk edildiğini de bildiren Sezer, 360 bine yakın battaniye ve çadır içi malzemenin de bölgeye sevk edildiğini aktardı.

Sezer son güncellenen rakamları paylaşarak, afet bölgesinde yıkılan bina sayısının 2 bin 834, yaralı sayısının 8 bin 533 ve hayatını kaybeden vatandaşların sayısının ise 1498 olduğunun bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

Arama kurtarma çalışmalarının yoğun bir şekilde sürdüğünün altını çizerek, afet sonrasında ulaşılamayan bir bölgenin olmadığına dikkat çekti.

Azerbaycan dahil olmak üzere 40’ın üzerinde ülkeden yardım teklifinin olduğunu söyleyen Sezer, yardımların belirli bir koordinasyon içinde gerçekleşmesi gerektiğini savundu.

Vatandaşlar Arama Kurtarma Alanlarından Uzak Durmalı

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar da konuya ilişkin değerlendirme yaptı. Tatar, vatandaşların arama kurtarma alanlarından bir miktar uzak durarak çalışma yapan ekiplere yardımcı olmaları için talepte bulundu.

Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında birçok kurumun çeşitli teknik araçlar ve drone gibi hava araçlarıyla durum tespiti yaptığına işaret etti. Böylece arama kurtarma çalışmalarına yardımcı olunduğunu dile getirdi.

Tatar şu anda 130’un üzerinde artçı sallantının olduğunu vurgulayarak, artçılardan yaklaşık 15 tanesinin 5 ve 6 arası büyüklükte, 92 tanesinin 4-5 arası büyüklükte, diğerlerinin ise 4’ün altında olduğunu ekledi.

Artçılara ek olarak 3 tane 6,6 büyüğünde, 6 ve üzeri büyüklükte de artçı sarsıntıların olduğuna dikkat çekti.

Sosyal medya üzerindeki yanlış bilgilendirmelere karşı uyarıda bulunan Tatar, bu bilgilere itibar edilmemesini öne sürdü. Çünkü bu bilgilerin doğrulanmadığını, bilimsel değerinin olmadığını ekledi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.