Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Depreme Çipli Önlem: Yapı Denetimi Dijitalleşiyor

Deprem gerçeğiyle yüzleşen hükümet yapı denetimlerine hız verdi. Bakan Özhaseki, 81 il genelinde beton denetimlerinin yapılacağı yeni sistemi duyurdu. Ayrıntılar haberde;
Depreme Çipli Önlem: Yapı Denetimi Dijitalleşiyor

Şubat ayında yaşanan deprem felaketinin ardından afetlere dayanıklı şehirler yaratma projesinin öneminin farkına varıldı. Göreve geldiği ilk günden itibaren deprem özelinde açıklamalarda bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, afetlere dayanıklılığı denetlemek için yeni bir sisteme yöneldiklerini duyurdu.

Bakan, Elektronik Beton İzleme Sistemi (EBİS) ile 81 ilde 33 milyon çipli beton numunesi alındığını ve 405 bin binanın denetiminin yapıldığını açıkladı.

Açıklamalarını sosyal medya hesabından paylaşan Özhaseki, yeni sistemdeki amacın, yapıların daha sağlam ve güvenli olmasının denetiminin yapılması olduğunu belirtti.

EBİS’in sahada uygulanmasına dair video paylaşarak, “Bugüne kadar 81 ilde, 33 milyon çipli beton numunesi alarak 405 bin binayı denetledik. Yapılarımızı milli üretimimiz olan çiplerle denetliyor, binaların güvenli olmasını sağlıyoruz” dedi.

Konuya ilişkin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da açıklama paylaştı.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Bakanlık açıklamasında, EBİS’in çok sayıda ülkece talep gördüğü ve yerli üretim olan çipler için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile birçok ülkenin iletişimde olduğu belirtildi.

Görüşmeler için “Arnavutluk, Azerbaycan, Katar, KKTC ve Özbekistan ile Elektronik Beton İzleme Sistemi’nin kurulumuna yönelik iş birliği protokolleri imzalandı. Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan ile de görüşmeler sürüyor” denildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu