Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: 30 Bin Konutun İnşasına Hemen Başlıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı ardından kritik açıklamalarda bulundu. Hükümetin ana gündemi depremdi. İşte detaylar;
Erdoğan: 30 Bin Konutun İnşasına Hemen Başlıyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen şiddetli depremlerin ardından alarma geçti. Milyonlarca insan sürece destek vermeye çalışırken binlerce personel bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Depremden sonraki ilk Kabine Toplantısı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) merkez binasında yapıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yaptığı açıklamada toplantının tek gündem maddesinin Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen büyük depremler olacağını söylemişti.

“Can Kaybı 35 Bin 418’e Ulaştı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 6 Şubat günü yaşanan 2 depremle tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir alanda, eşi benzeri görülmemiş bir depremle sarsıldığını vurguladı.

Dünyadaki uzmanların tamamının ittifakıyla büyüklüğü, yıkıcılığı, istisnai bir tabiat olayı olarak değerlendirdiğini paylaştı.

Erdoğan, depremde 35 bin 418 kişinin hayatını kaybettiğini, 105 bin 505 vatandaşın yaralandığını belirtti. Yaralıların 13 bin 208’inin halen hastanelerde tedavi altında olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

Deprem bölgesinde enkaz haline gelen 19 bini aşkın binadan 15 bininin müdahalesinin tamamlandığını bildirdi.

“Aksaklıklar Yaşandı”

Cumhurbaşkanı, büyük felaketlerde görülebilecek aksaklıklar yaşandığını, ilk saatte zorluklar aşıldıkça yürütülen çalışmaların daha sistematik ve etkili hale gelmeye başladığını söyledi. Depremin etkilediği yerleşim yerlerine ulaşıldığını, bölge genelindeki çalışmaların arama-kurtarma, yardım malzemelerinin dağıtımına kadar bütün süreçlerin düzene sokulduğunu kaydetti.

Yaklaşık 250 bin kamu görevlisinin çalışmalara katıldığını hatırlattı. Depremin üzerinden geçen uzun saatlerin ardından bile arama kurtarma ekiplerinin yıkıntıların altından canlı vatandaşları çıkartıyor olmasının bu kara tablo içindeki en önemli teselli kaynağı olduğunu belirtti.

“100 Ülkeden Yardım Çağrısına Cevap Aldık”

Erdoğan, 100 ülkeden yardım çağrısına cevap aldıklarını, 84’ünün toplamda 10 bin 943 arama kurtarma personeli ile sahadaki çalışmalara katıldığını aktardı.

4 ülkeye ait ekiplerinin çalışmalarını tamamlayıp geri döndüklerini, bu rakamın dünyadaki toplam arama kurtarma kapasitesinin çok önemli bölümüne tekabül ettiğinin altını çizdi.

“30 Bin Konutun İnşasına Hemen Başlıyoruz”

Depremin yıktığı ve oturulamaz hale getirdiği her evi, her iş yerini yeniden yapıp hak sahiplerine teslim edeceklerini kaydetti.

Mart başı itibarıyla 30 bin konutun inşaatına hemen başlayabileceklerini vurgulayan Erdoğan, amaçlarının 1 yıl içinde deprem bölgesinin tamamındaki konut ihtiyacını çözecek sayıda kaliteli ve güvenli yapının inşasını tamamlamak olduğuna dikkat çekti.

Acil İhtiyaçlar için 10 Bin TL Nakdi Yardım Yapılacak

Erdoğan, ilk etapta oturulamaz hale gelen hane başına 15 bin lira taşınma ve 5 bin lira ile 2 bin lira arasında kira yardımı, hane başına 10 bin lira destek yardımı yapacaklarını anımsattı.

Acil ihtiyaçlar kapsamında 100 bin lira nakdi yardımlarda bulunduklarını, vatandaşlara ilave destek yapacaklarını söyledi.

Türkiye’nin ihracatına 20 milyar dolarlık katkıda bulunan bölgenin yeniden ayağa kalkması için her katkıyı sağlayacaklarını, mücbir sebep halinden 638 bin mükellefin yararlanacağını kaydetti.

Kabine üyeleri ve kamu görevlileri olarak maaşlardan yapılan taahhütlerde AFAD’a 136 milyon 589 bin lira bağışta bulunma kararı aldıklarını duyurdu.

Tek Yürek Kampanyası

AFAD’a şimdilik tutarı 8,3 milyar lirayı bulan yardımların tamamını deprem bölgesi için kullandıklarının altını çizdi. Yarın akşam saat 20.00’da KKTC ve Azerbaycan’daki tüm televizyon kanallarında “Türkiye Tek Yürek” sloganıyla bir yardım kampanyası düzenleneceğini paylaştı.

Katar’dan yola çıkmaya başlayan 10 bin konteynırı ülke içi ve dışından yapacakları takviyelerle ihtiyaç sahiplerinin hizmetine vereceklerini kaydetti.

Erdoğan’dan SPK Açıklaması

Cumhurbaşkanı, sosyal medyadan iftiralar atıldığını söyleyerek bu iftiraların millet tarafından asla affedilmeyeceğini vurguladı.

Ana muhalefetin ciddi manada çirkinleştiğini dile getiren Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu işaret ederek “Kalkıyor Borsa İstanbul’daki atılan adımlarla Sermaye Piyasası Kurulu’nun önünde gösteri yapıyor. Bu milletin paralarının SPK’da veya farklı yerlerde yok edildiğinden bahsediyor.” ifadelerini kullandı. Günün birlik olma ve beraber olma günü olduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.