Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Depremden Etkilenen Çiftçilere Yönelik Kararlar Resmi Gazete’de

Afet bölgesindekilere ilişkin kararlar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giriyor. Bugünkü sayıda çiftçilere yönelik destekler yer alıyor.
Depremden Etkilenen Çiftçilere Yönelik Kararlar Resmi Gazete’de
HABER GİRİŞ

17 Şubat 2023 tarihli Resmi Gazete’de tarımsal destekleme ve 2023 yılında uygulanacak sertifikalı tohum kullanım desteğine ilişkin kararla yem desteğine ilişkin karar yayımlandı. 6809 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’na göre depremden etkilenen çiftçilerin mazot ve gübre desteklerinin nakit ödeneceği bildirildi.

Karar, 1 Ocak 2022’den geçerli olmak üzere yürürlüğe girerken hükümlerinin Tarım ve Orman Bakanı tarafından yürütüldüğü aktarıldı:

Buna göre, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle zarar gören ve afet bölgesi ilan edilen illerde Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı çiftçiler için 2022 üretim yılı mazot ve gübre destekleme ödemeleri nakdi olarak yapılacak. Kararla havza bazlı fark ödeme desteğine ilişkin de değişikliğe gidildi.

Böylece söz konusu destek kütlü pamukta kilogram başına 110 kuruştan 160 kuruşa, yağlık ayçiçeğinde 50 kuruştan 70 kuruşa yükseltildi. Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli Listesi’nin de düzenlendiği kararda, şu havzalarda desteklenen ürünlere ekleme de yapıldı:

Depremden Etkilenen Çiftçilere Yönelik Cumhurbaşkanı Kararı
Kaynak: Resmi Gazete

Afyonkarahisar-Başmakçı, Kastamonu-Daday, Kastamonu-Devrekani, Kastamonu-merkez, Kastamonu-Seydiler, Kastamonu-Taşköprü, Kırıkkale-Balışeyh, Kırıkkale-Keskin, Konya-Ahırlı, Konya-Halkapınar, Niğde-Ulukışla, Samsun-Alaçam, Samsun-Asarcık, Samsun-Bafra, Samsun-Havza, Samsun-Salıpazarı ve Samsun-Vezirköprü.

GCM Yatırım Banner

6808 sayılı bir diğer cumhurbaşkanı Kararı, depremler nedeniyle zarar gören illerdeki yetiştiricilere yem desteği verilmesine ilişkin karar oldu.

Buna göre afet bölgesindeki hayvan yetiştiricilerine bir defaya mahsus olmak üzere büyükbaş için 500 TL, küçükbaş için 50 TL yem desteği ödemesi yapılacak.

Hayvancılık Bilgi Sistemi içerisinde yer alan TÜRKVET veri tabanına kayıtlı yetiştiricilere, sisteme kayıtlı hayvan sayılarını aşmamak ve üst sınırı Bakanlık tarafından belirlenmek üzere yem desteği tutarı ödenecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.