Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deprem Yardımları için Vergi İndirimi Açıklaması

Gelir İdaresi Başkanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremlere ayni ve nakdi yardımların vergi indiriminden faydalanabileceğini açıkladı.
Deprem Yardımları için Vergi İndirimi Açıklaması
HABER GİRİŞ

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yapılan açıklamaya göre deprem yardımları vergi indirimine tabi tutulacak. Acil ve Afet Yönetimi (AFAD) Başkanlığı koordinasyonunda yapılan bağış ve yardımların yanında Türkiye Kızılay Derneği’ne yapılan nakdi bağışların tamamının da vergi matrahından indirilebildiği söylendi.

3/2/2021 tarihinde yayımlanan 3483 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı gereğince ülkemizde meydana gelebilecek depremler sonrası zarar gören afetzedeler için AFAD Başkanlığı koordinasyonunda yardım kampanyaları yürütülebildiği anımsatıldı.

Bilançosu giderek ağırlaşan Kahramanmaraş merkezli depremler için de yardım kampanyasının başlatıldığına işaret edildi.

Hem Nakdi Hem Ayni Bağış ve Yardımlar Vergi İndiriminden Faydalanabilecek

Nakdi bağışların vergi indirimine konu olması için ödemeye ilişkin banka dekontlarının yeterli olacağı aktarıldı. Depremler sonrası genel hayatı olumsuz etkileyen şartların ortadan kaldırılması için gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerince, işletmelerinde mevcut olan ya da dışarıdan temin edilen ihtiyaç malzemeleri de ayni olarak bağışlanabilmekte.

Ayni bağışlar; AFAD Başkanlığının kendisine yapılabileceği gibi AFAD’ın yönlendirdiği kamu kurum ve kuruluşlarına da yapılabilecek.

GCM Yatırım Banner

Bu kapsamda yapılan ayni bağışların tamamı, bağışa konu malların içeriğine ve ilgili kurumlarca teslim alındığına ilişkin belge düzenlenmesi kaydıyla, indirim konusu yapılabilecek.

Yine söz konusu kapsamda yapılan bağış ve yardımlarda KDV hesaplanmayacak ve bağışa konu mallara ilişkin yüklenilen KDV’ler de işletmeler tarafından indirim konusu yapılabilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.