Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deprem Uzmanı Açıkladı! Kuzey Anadolu Fay Hattı Harekete Geçti mi?

Maraş'ta yaşanan felaketten sonra en çok merak edilenlerden biri depremin "Kuzey Anadolu Fay Hattını" harekete geçirip geçirmeyeceği oldu. Konuya yönelik Prof. Dr. Osman Bektaş'tan açıklama geldi.
Deprem Uzmanı Açıkladı! Kuzey Anadolu Fay Hattı Harekete Geçti mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

500 yıllık enerji patlaması olarak tabir edilen Maraş merkezli deprem ile ilgili uzmanlardan değerlendirmeler geliyor. Özellikle söz konusu depremin Kuzey Anadolu Fay Hattını tetikleyip tetiklemeyeceği merak ediliyor. Konuyla ilgili emekli deprem uzmanı Prof. Dr. Osman Bektaş açıklamada bulundu.

Prof. Dr. Osman Bektaş, sosyal medya hesabından “7,8 Pazarcık – 7,5 Elbistan deprem çiftlerinin yeraltına gönderdiği enerji deprem sonrası artçıları olarak dağılımına devam ediyor. 8 Şubat, Erzurum- Aşkale 4,5 büyüklüğündeki deprem, Kuzeye doğru yayılan deprem enerjisinin kanıtı olabilir.” açıklamasında bulundu.

“Her İki Fayın Hareketleri Henüz Bitmedi”

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile ilgili Sözcü Gazetesi’ne konuşan Bektaş, Pazarcık ve Elbistan deprem çiftlerinin hareketinin henüz bitmediğini ve artçı depremlerin devam edeceğini kaydetti. Deprem sonrası oluşan bu artçıların nedenini ise şöyle açıkladı:

“Sıcak ve akışkan olan alt kabuğa ulaşan enerji alt kabuğun zaman içerisinde geniş alanlara yayılmasına neden olmaktadır. Ancak akışkan alt kabuğun yavaşça akarak taşıdığı en üst kabuk bu olaya kırılarak yani artçı depremler oluşturarak cevap verir.”

Artçı depremlerin bugün ve gelecekteki dağılımlarının o bölgedeki faylarda deprem sonrası gerilme artışına neden olacağını bildirdi. Bektaş, bu bağlamda depremlerin Kuzey Anadolu Fay Hattını tetikleyip tetiklemeyeceği hakkında konuştu.

GCM Yatırım Banner

Kuzey Anadolu Fay Hattı Harekete Geçti mi?

Deprem uzmanı, dün gerçekleşen 4,5 büyüklüğündeki Erzurum-Aşkale depremi Pazarcık 7,8 – Elbistan, 7,5 deprem çiftine ait enerjinin Kuzey Anadolu Fayı- Kuzeydoğu Anadolu Faylarını tetiklemiş olma ihtimalinin olabileceğini kaydetti. Bunun nedenini ise Erzurum-Aşkale’nin Kuzey Anadolu ve Kuzeydoğu Anadolu Faylarının kesiştiği bir yerde bulunması olarak açıkladı.

Uzman Bektaş, Maraş depreminin Kuzey Anadolu Fay Hattını harekete geçirmiş olabileceği ile ilgili kesin bir şey söylenemeyeceğini aktardı. Erzurum’da dün gerçekleşen depremin büyük deprem çiftlerini tetiklemesiyle de gelişmiş olabileceği bildirildi.

Konuya yönelik doğru cevabın önümüzdeki yıl içinde oluşacak olan artçı depremlerin dağılımının göstereceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.