Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deprem Sonrası Rus Turist Beklentisi 7 Milyon

Deprem felaketini tüm dünyanın gözü önünde yaşayan Türkiye’nin bu yıl turizmde performansının ne olacağı sorusu yanıt buldu. Antalya’daki sektör aktörleri beklentilerini paylaştı.
Deprem Sonrası Rus Turist Beklentisi 7 Milyon
HABER GİRİŞ

Pandemiden önce 4 milyonun üzerinde turist kabul eden Alanya’nın bu yıl eski turizm günlerine dönebileceğine ilişkin beklentiler yüksek oldu. Enflasyon ortamında yerli turist sayısında kayda değer azalma yaşanırken, Rus turistlerin yaz ayında tatil kenti Antalya olarak öne çıkıyor.

Antalya’ya tatile gelen Rus turist sayısına ilişkin bilgi veren Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, turist nüfusunun yüzde 30’unu Rusların oluşturduğunu paylaştı.

Anadolu Ajansı (AA) muhabirine konuşan Sili, “Alanya da Rusların ciddi talep ettiği bir bölge. Rusya ile alakalı öngörümüz bu yıl, geçen yıldan daha düşük bir rakam olmayacağı yönünde. Belki bir tık daha yükselecektir” diye beklentisini paylaştı.

2019 Hedefine Ulaşılmış Değil

Alanya özelinde turizm sektörünün 2019 yılı rakamlarını son 4 yıldır hedef olarak belirlediğini söyleyen Alanya Turizm Tanıtım Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, “2019 yılında 4-4,5 milyon turist Alanya’daydı. 2023 hedeflerimiz 2019 hedefini bir tık da olsa geçmek üzerine” diye konuştu.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yabancı turistte korku yarattığı ve yapıların depreme dayanıklılığı konusunda soru işaretlerinin olduğuna değinerek, fuarlarda sektör temsilcilerinin yabancı turistleri ikna etmek için iletişimde olduğunu ekledi.

GCM Yatırım Banner

7 Milyon Rus Turist Bekleniyor

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın yaşattığı durgunluğun bu yaz kırılabileceği beklentisinde olduklarını söyleyerek, yabancı cinsinden para birimlerinin Türkiye’deki yüksek değerinin tatil alanlarını yabancılar için cazip kıldığına işaret etti.

ALTAV Başkan Yardımcısı, “İspanya ile yarışır durumdayız. Yunanistan’dan daha çok ön plandayız. Çok kaliteli otellerimiz, çok uygun fiyatlara sahip. Dünyanın hiçbirinde yok” dedi.

En kötü senaryoda 2,5 milyon Rus turistin Alanya’ya gelebileceğini belirterek, “7 milyon Rus misafiri Antalya’da ağırlarız diye düşünüyorum. Antalya’ya gelecek bu turistin Alanya’daki payı ise yüzde 35-40. Yani 2,5 milyon Rus ilçemize gelebilir” diye konuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.