Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deprem Sigortası’nda Azami Teminat Tutarı Güncellendi

Enflasyon oranına göre güncellenen Zorunlu Deprem Sigortası'nda azami teminat tutarı güncellendi. Detaylar haberde...
Deprem Sigortası’nda Azami Teminat Tutarı Güncellendi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enflasyon oranlarının açıklanmasıyla Zorunlu Deprem Sigortası tutarları güncellendi. 1 Temmuz itibarıyla azami teminat tutarı değişti.

Zorunlu Deprem Sigortası’nda primler ve teminatlar, her ay Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre artırılıyor. Böylece primlerin ve teminatların yıl içerisinde değer kaybetmesinin önlenmesi hedefleniyor. Böylece 1 Temmuz itibarıyla azami teminat tutarı 1 milyon 516 bin 428 lira oldu.

Yılbaşında bu rakam 1 milyon 272 bin TL olarak güncellenmişti.

Bunun yanında metrekare birim maliyetleri de aynı şekilde enflasyona göre artıyor. Yılbaşında betonarme konutlar için 6 bin TL olan sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedeli 1 Temmuz itibarıyla 7 bin 153 lira, diğer konutlar için 4 bin TL olan bedel 4 bin 769 liraya yükseldi.

Buna göre 1 Ocak 2024 ve sonrasında poliçe yaptıranlar, enflasyon güncellemelerinden ve iki katına çıkarılan teminat tutarından yararlanabiliyor.

GCM Yatırım Banner

Daha fazla teminat almak isteyenler ise Doğal Afet Sigortalar Kurumu’nun (DASK) sorumlu olduğu tutar olan zorunlu sigorta teminatı üzerine sigorta şirketlerinden ihtiyari sigorta yaptırabilirler. Ayrıca Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi süresi 1 yıldır. Poliçenin her yıl yenilenmesi gerekmektedir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın