Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deprem Sanayiyi Vurdu! Afetin Hasarı 155 Milyar TL

Depremlerin yarattığı yıkımın boyutunun büyük olduğu açıklanırken, en büyük hasarın imalat sanayinde olduğu belirtildi. Detaylar haberde...
Deprem Sanayiyi Vurdu! Afetin Hasarı 155 Milyar TL
HABER GİRİŞ

Maraş merkezli gerçekleşen depremlerin neden olduğu hasar ekonomiyi büyük oranda etkiledi. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, 2023 Kahramanmaraş ve Hatay Depremleri Raporu’nda depremlerin yarattığı hasarın maliyeti 2 Trilyon TL olarak açıklanmıştı. Sanayinin toplam hasarı 154 milyar 742 milyon TL olarak tahmin ediliyor.

Ekonomim Gazetesi’nde yer alan habere göre Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından imalat sanayindeki hasara yönelik gerçekleştirilen anket ve saha çalışmasına raporda yer verildi. Çalışma kapsamında 11 ilde toplam 8 bin 599 firma ile görüşüldü. Bu firmaların toplam hasarı 81 milyar 155 milyon TL olduğu öngörülüyor.

En Büyük Kayıp Büyük Ölçekli Firmalarda

Bakanlık tarafından yapılan çalışması baz alındığında bölgedeki tüm imalat sanayi firmalarındaki toplam hasarın boyutunun da 154 milyar 742 milyon TL olduğu tahmin ediliyor.

Söz konusu hasarın alt bölümlerine bakıldığında ise altyapı hasarının 21 milyar 906 milyon TL, bina hasarının 58 milyar 256 milyon TL, makine hasarının 37 milyar 610 milyon TL ve stok hasarını 36 milyar 970 milyon TL olduğu aktarılıyor.

Depremden etkilenen illerde işletme binalarındaki hasara bakıldığında 536 bin 751 metrekarenin yıkıldığı tespit edildi. En büyük kaybın ise büyük ölçekli firmalarda gerçekleştiği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca bölgede tarımsan hasarın büyülüğü 24,2 milyar liraya ulaşırken, telef olan hayvanların boyutu ise 602,5 milyon TL olarak bildirildi. Baraj ve göletlerdeki yıkımın maliyeti ise 4,1 milyar TL olarak belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.