Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Deprem Konutlarında İhale Fiyatı Tartışma Yarattı

Depremzedeler için verilen yeniden inşa sözü ihale fiyatına takıldı. Deprem konutlarının maliyeti ve ihale fiyatı arasındaki fark tepki yarattı.
Deprem Konutlarında İhale Fiyatı Tartışma Yarattı
Yorum

Depremde evini kaybeden vatandaşlara 1 yıldan kısa sürede yeni evlerinin teslim edileceği sözü verildi. Mart ayı itibarıyla yeni konutların ihaleleri yapıldı ancak inşa edilecek evlerin depremzedelere maliyeti yeni bir mağduriyet için tartışma konusu oldu.

Adıyaman’ın en büyük ikinci ilçesi Kahta’da maliyeti 716 bin lira olan dairenin, vatandaşa 1 milyon 558 bin liraya satılacağı öğrenildi.

Konuya ilişkin iddia, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın deprem bölgesi ziyareti sırasında ortaya çıktı.

Adıyaman’da Babacan ile görüşen Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) temsilcisi Ufuk Bayır, Mimarlar Odası temsilcisi Fevzi Dost ve şehir plancısı Mehmet Ali, imzaları atlan ticaret merkezi inşaatıyla ilgili konuştu.

Uzmanlar, Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunan Çobanlı mahallesinde 297 konut ve 4 dükkanlı ticaret merkezi inşaatının yaklaşık 6 bin 825 liraya mâl edileceğini ancak ihale fiyatının 15 bin lira olduğunu paylaştı.

Mimarlar Odası temsilcisi Fevzi Dost, “716 bin liraya mâl edecek yeri 1 milyon 558 bin liraya halka satacaklar” şeklinde ifadede bulundu.

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan ise sektöre ilişkin aldığı duyumdan bahsederek, “İkinci hafta Adana’daydık. ‘Üretici firmalardan duyuyoruz, firmalar çok büyük malzeme siparişi veriyor’ dediler. Daha ihale yok çünkü nereye gideceği belli. Seramik, demir… İnce inşaat malzemesi. Fabrikalara depremin ikinci haftası siparişler verilmiş. Nereye gideceği, ne olacağı belli” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu