Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şûrası Başlıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından, 15-16-17 Eylül tarihlerinde Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şûrası düzenlenecek.
Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şûrası Başlıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şûrası 15 Eylül’de başlıyor. İstanbul’da düzenlenecek olan şura, 3 gün sürecek ve yeni hazırlanacak deprem yasasının altyapısı oluşturulacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre 15-16-17 Eylül tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek olan etkinliğe, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılması bekleniyor.

Şuranın açılış konuşmasını Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki yapacak. Başta İstanbul olmak üzere tüm şehirlerin depreme karşı dirençli hale getirilmesinin ele alınması, ilgili kamu kurumları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinin katılımları ile ortak bir yaklaşım ve yol haritasının geliştirilmesi planlanıyor.

Deprem Riskleri Ele Alınacak

Türkiye, geçtiğimiz Şubat ayında asrın felaketi olarak nitelendirilen çok büyük bir deprem yaşadı. On binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği depremler, 11 ilde birden hissedildi.

Aynı acıların tekrar yaşanmaması için hızla tedbir almaya başlayan ilgili kurum ve bakanlıklar, çalışmalarını genişletiyor.

GCM Yatırım Banner

Cuma günü başlayacak olan şurada da deprem risklerinin tüm yönleriyle ele alınması, dönüşüm stratejilerinin belirlenmesi ve tavsiye kararlarının alınması amaçlanıyor.

Kentsel dönüşüm, konut arzı, dönüşüm süreci sonrasında hukuki kararlar olmak üzere birçok konunun kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesiyle yeni deprem yasasının altyapısının oluşturulması hedefleniyor.

Şura kapsamında ayrıca alanında uzman kişilerin katılımıyla Kentsel Dönüşüme İlişkin Yasal Stratejiler Komisyonu, Kentsel Dönüşümde Finansmana Yönelik Stratejiler Komisyonu, Kentsel Dönüşümün Önceliklendirilmesine Yönelik Stratejiler Komisyonu, Konut Arzına Yönelik Stratejiler Komisyonu, Kamuoyu Farkındalığı Oluşturmaya Yönelik Stratejiler Komisyonu ve İstanbul’da Kentsel Dönüşüme Yönelik Yeni Stratejiler Komisyonu başlığında 6 ayrı komisyonun toplantısı gerçekleştirilecek.

İstanbul Dönüşümü için Gece-Gündüz Mesai

Onlarca jeoloji mühendisi Marmara Bölgesi’nde büyük bir deprem yaşanma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtirken, yaşanan korku da her geçen gün artıyor.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada İstanbul’un depreme hazırlığı ve dönüşümü doğrultusunda oluşturulan İstanbul’da Kentsel Dönüşüme Yönelik Yeni Stratejiler Komisyonu’nun gece – gündüz mesai yapacağı belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.