Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deprem Desteğine Haciz İddiası! Bakanlıktan Açıklama Geldi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, depremzedelere verine 10 bin TL'lik desteğe haciz konulduğu iddiasına yönelik açıklama yaptı. Detaylar haberde...
Deprem Desteğine Haciz İddiası! Bakanlıktan Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ

Sosyal medya platformlarında ve internet sitelerinde depremzedelere verilen 10 bin TL’lik desteğe vergi dairelerince borca mahsuben haciz işlemlerinin yapıldığı iddiaları yer almıştı. Söz konusu iddialara yönelik Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

Bakanlık, iddiaların gerçeği yansıtmadığı bilgisini verdi. Vergi dairelerinin, kamu alacaklarının tahsili için depremin olduğu andan itibaren herhangi bir haciz uygulamasında bulunmadığını aktardı.

“Tüm İcra Takipleri Durduruldu”

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile  vergi dairelerince yapılanlar da dahil olmak üzere tüm icra takipleri durdurulduğu bildirildi.

Ayrıca deprem tarihinden önce konulmuş hacizlerin ise ilgililerin müracaatı üzerine değerlendirildiği ve gereken kolaylığın sağlandığı aktarıldı. Bunun yanında vergi dairelerince bankalara gönderilen haciz taleplerinin gönderildikleri andaki varlıklara tatbik edildiği, daha sonra hesaplara yatan paralara etkisi bulunmadığı ifade edildi.

Daha önce hesapta haciz olsa dahi bu haczin, devlet tarafından yapılan 10 bin liralık deprem yardımlarına etki etmediğinin altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Deprem tarihinden önce konulmuş hacizler üzerine yine depremden önce vergi dairesine aktarılması talep edilmiş paraların vergi dairelerine intikali söz konusu olabileceği kaydedildi.

“Vatandaşlarımız Bu Tür Paylaşımlara İtibar Etmesin”

Bir işlem varsa dahi bu işlemlerin deprem tarihinden önce başlamış ancak deprem tarihinden sonra sonuçlanmış spesifik örnekler olduğunu söyledi. Buna göre konunun hukuki boyutuna ve yapılan işlemin mahiyetine bakılmadan, depremzedelere devletin yaptığı yardımlar haczediliyor şeklinde paylaşımlar yapmanın yanıltıcı bilgi olduğu aktarıldı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Devletimizin bu acı günde vatandaşları için yaptığı tüm iş ve işlemleri yok sayma amacı güden bu tür paylaşımlara vatandaşlarımızın itibar etmeyeceğine olan inancımız tamdır.”

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın