Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deprem Bölgesine İnşa Edilecek 30 Bin Konutun Projesi Hazır

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, deprem felaketinin ardından yapılan çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.
Deprem Bölgesine İnşa Edilecek 30 Bin Konutun Projesi Hazır
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 10 ilde büyük yıkım yaşandı ve hasar tespit çalışmaları sürerken, bir yandan yeni yapılacak konutlara ilişkin planlamalar yapılıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, asrın felaketi olarak adlandırılan depremin ardından yapılan çalışmalara ilişkin, ilk etapta 30 bin konutu projelendirdiklerini söyledi.

Etap etap hasar tespitlerin tamamlanmasına müteakip vatandaşlara konutlarını teslim edeceklerini belirten Kurum, 105 metrekare 3 artı 1 daireler yapacaklarını ifade etti. Kurum, depremlerden etkilenen Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman’da havadan ve karadan incelemelerde bulundu.

Bakan Kurum, incelemelerinin ardından yaptığı değerlendirmede, şehirlerin yeniden inşası için deprem bölgelerinde alan tespit çalışmaları gerçekleştirdiklerini aktardı. Deprem bölgesinde inşaat sürecini başlattıklarını söyleyen Kurum, yeni yerleşim alanlarının oluşturulması sürecine, şehrin 50, 100 yılını planlayacak motivasyonla baktıklarını ifade etti.

Konutların inşa sürecinde şehrin büyüme öngörüsünü, zemini, fay hattına mesafeyi dikkate alacaklarını ifade eden Kurum, jeolojik etütler yaparak faaliyetlere başlayacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifade ettiği gibi bir yıl içerisinde daha önce Elazığ’da, Malatya’da, İzmir’de evleri teslim ettikleri gibi bu bölgede de eş zamanlı olarak bütün birimlerin şu an bu konuya odaklandığını aktardı.

Bakan Kurum değerlendirmesinde, “TOKİ’mizle, tüm birimlerimizle inşa faaliyetlerini yürüteceğiz. Malzeme bağlantılarını dahi bugünden yapıyoruz. Eğer bu konutların demiri, çimentosu, tuğlası, harcı, kiremidi, aklınıza ne geliyorsa bu bağlantıları dahi bugünden yapmak suretiyle vatandaşlarımıza inşallah sözlerimizi tutacağız.” ifadelerine yer verdi.

Şimdi Kayıt Olun

Bakan Kurum bu açıklamasının öncesinde yıkılacak bina sayısına dair bilgilendirmede bulunmuştu. Deprem bölgesinde yapılan hasar tespit çalışmaları kapsamında, 50 bin 576 binadaki 225 bine yakın bağımsız birimin acil yıkılması gerektiğini söylemişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.