Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deprem Bölgesindeki Vatandaşın Banka Borçları Ötelendi

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre depremden etkilenen müşterilerin talepleri halinde banka borçları 6 ay ötelenecek. Detaylar haberde;
Deprem Bölgesindeki Vatandaşın Banka Borçları Ötelendi
YAYINLANMA ZAMANI

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), depremden etkilenen banka müşterilerine yönelik alınan yönetim kurulu kararına ilişkin metin paylaştı. TBB, Kahramanmaraş merkezli ve 10 şehrin etkilendiği depremin ardından banka müşterilerine yönelik tavsiye niteliğinde prensip kararları aldı.

Yapılan açıklamaya göre kurul bugün toplantı yaparak deprem felaketini görüştü. Görüşmede deprem bölgelerinde yaşanan sorunların hafifletilmesi, bankacılık hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi ve ihtiyaç duyulacak desteğin sağlanmasına ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile TBB’nin eşgüdüm halinde görüşmenin yapıldığı ve bankalar tarafından alınan önlemlerle çalışmaların değerlendirildiği kaydedildi.

Borçların Vadesi 6 Ay Ötelenecek

Değerlendirmeler kapsamında alınan tavsiye niteliğinde prensip kararları da TBB tarafından bildirildi. Bölge ekonomisinde depremin olumsuz etkilerine maruz kalan ve ödeme güçleri olumsuz etkilenen banka müşterilerinin, vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçlarının ötelendiği söylendi.

Borçların vadesinin, bugünden itibaren 6 ay sonraya kadar öteleneceğinin bilgisi verildi. Söz konusu konuya ek olarak borçların ödenmesi ve finansman olanakları sağlanmasında, müşteri özelinde değerlendirilmeler yapılacağı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Değerlendirilmelerin neticesinde, gerekli ek kolaylıkların sağlanması hususlarında üyelere tavsiyede bulunulacağına işaret edildi.

Müşteriler Felaketten Etkilendiklerini Bankalara Bildirecek

Mücbir durumun yaşandığı mahallelerde ikametgahı, işyeri adresi veya şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek işlemlerine ilişkin bildirimlerinin, Risk Merkezi mücbir hal düzenlemesi çerçevesinde yapılacağı söylendi.

Bahsi geçen konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilmesi için Risk Merkezi üyelerinin bilgilendirileceğine dikkat çekildi.

Banka müşterilerinin felaketten etkilendiklerini, düzenlemelere uygun şekilde belgeleyerek taleplerini bankalara iletmeleri söylendi.

TBB tarafından yapılan açıklamada, “Kahramanmaraş ve Gaziantep merkezli, birçok ilimizde can kaybına ve hasara neden olan deprem felaketi nedeniyle vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Milletimize ve ülkemize geçmiş olsun. Başımız sağ olsun.” ifadeleri de yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.