Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Deprem Bölgesinde Çiftçilik ve Hayvancılık Alarm Veriyor

Ateşi düşmeyen gıda enflasyonuna gıda krizinin de eklenebileceği senaryosu depremin ardından yüksek ihtimal kazandı. Bölgedeki tahribatla ilgili uyarılar paylaşıldı.
Deprem Bölgesinde Çiftçilik ve Hayvancılık Alarm Veriyor
Yorum

AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in partisinin Merkezi Yönetim Kurulu’nda (MYK) depremden etkilenen Elazığ’ın da afet bölgesine eklendiğini duyurmasıyla birlikte depremden ağır hasar alan illerin sayısı 11’e yükseldi. Depremin vurduğu alanların tarım üretiminde öne çıkması ise bir başka sorunu ortaya çıkardı.

Ülke genelinde bitkisel üretimin yaklaşık yüzde 20’sini, hayvan varlığının yüzde 15’ini oluşturan ve 270 bin nüfusluk kayıtlı işletme ve çiftçiyi barındıran deprem bölgesinde bilanço ağırlaştı.

Depremin ağır bilançosunu ilerleyen günlerde derinden hissedecek olan Türkiye’de tarım ve hayvancılık için atılacak adımlar daha çok önem kazandı.

Sözcü’ye konuşan Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer Okay, depremin 11’inci gününde çiftçilere verilecek destek ödemelerinin yapılmadığını paylaşarak şöyle konuştu:

“Sahada tarımla ilgili baya bir sıkıntı var. Nakit destekler henüz hesaplara yatmadı. Onlar bekleniyor. En azından çiftçi şehir dışına çıkacak, gübresini alacak, ödemesi var, evin ihtiyacı var para lazım, para yok ne yapacak. Hayvan yemi lazım, nakit lazım, gübre lazım.”

Destek Ödemelerinde Şartlar Kalkmalı

Çiftçilere verilecek destek ödemelerinin nakdi olarak yapılmasının önemine vurgu yapan Okay, “Destekleme ödemelerinde karta yatırıp sadece mazot ve gübre alabilirisiniz deniyordu. Bu şart da kaldırılmalı. Biz şimdi nakit kalsın istiyoruz. Hakkımız olan bir para bu. Hayvanlarda yem sıkıntısı var. Gübre zamanı geliyor para yok, gübre yok” şeklinde açıklama yaptı.

Kamucu Tarım ve Kırsal Kalkınma Politikaları Gerekli

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez ise depremzedelerin kendi canlarının yanı sıra hayvanlarının canı için de çaba içerisinde olduğunu hatırlattı.

Suiçmez, “Kırsal alanda depremin yarattığı en önemli etki, bitkisel üretime yönelik makine ve ekipman hasarları dışında hayvancılık alanında görülüyor” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Depremin gıda krizini tetikleme riskine dikkat çekerek, “Yanlış tarım politikaları, derinleşen ekonomik kriz, iklim olaylarının tarımsal üretime olumsuz etkileri nedenleriyle yaşanan gıda krizi ve yüksek gıda enflasyonuna depremin etkilerinin eklenmemesi için somut kamucu tarım ve kırsal kalkınma politikaları gerekir” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu