Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Denizlerde Av Sezonu Başladı: Ağlar Mavi Sulara Bırakıldı!

Bakan Kirişci, denizlerdeki av sezonunun başladığını duyurdu. Balıkçılar dün gece denizlere açılarak, "Vira Bismillah" dedi. İşte detaylar;
Denizlerde Av Sezonu Başladı: Ağlar Mavi Sulara Bırakıldı!
HABER GİRİŞ

Su ürünleri av sezonu 1 Eylül itibariyle başladı. Balıkçılar yasağın sona ermesinin ardından ağlarını derin sulara bıraktı. 15 Nisan tarihinde balıkların gelişimlerini sağlayabilmesi için av sezonuna ara verilmişti.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci dün gece su ürünleri av sezonunu İstanbul Kireçburnu Balıkçı Barınağı’nda başlattı. Tüm balıkçılara bereketli ve bol kazançlı bir sezon temennisinde bulundu.

Kirişci resmi Twitter hesabından beklenen günün geldiğini hasretin sona erdiğini belirterek, “Sofrada hasretle bekleyene, tezgahta özlem çekene, rızkını alın teriyle üretene; RASTGELE” dedi.

Vahit Kirişci 1 Eylül Su Ürünleri Av Sezonu
KAYNAK: TWİTTER

Kirişci su ürünleri sektöründe 18 bin 476 adet balıkçı gemisi ile Türkiye’nin Avrupa’da en güçlü balıkçılık filosuna sahip ülke olduğunu bildirdi.

Avrupa’nın en modern 281 adet su ürünleri işleme tesisinin Türkiye’de bulunduğuna değinen Kirişci, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında en çok üretimin de ülkede yapıldığını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Yetiştiricilik sektöründe 2 bin 223 tesisin olduğu ve şuanda 250 bin vatandaşın istihdamı sağlanan sektörün her geçen gün daha fazla kişiye iş sağladığı eklendi.

Son 20 yılda balıkçılara 10,2 milyar lira ÖTV indirimli yakıt desteği, yetiştiricilere 7,2 milyar lira, diğer desteklerle birlikte toplam 18,2 milyar lira ödeme yapıldığı bilgisi verildi.

Kirişci: Uskumru 30 Yıl Sonra Artık Marmara’dan Çıkıyor!

15 ayrı türden balığı su kaynaklarına bırakıldığını belirten Kirişci, yıl sonuna kadar 84 milyon daha yavru balığın bırakılacağına işaret etti. 2023 yılında ise bu miktarın 100 milyon adede çıkması amaçlanıyor.

Suyu, denizi, balığı gelecek nesillere bırakmak için alınan tedbirin sonucu olarak 30 yıldır Marmara’dan çıkmayan uskumrunun geri geldiğini müjdeledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde imzalanan balıkçılık anlaşmaları ile Türkiye’nin Atlantik’ten Hint Okyanusu’na kadar uluslararası sularda avcılık yaptığını vurguladı.

“Pruvanız neta, dümeniniz viya, rüzgarınız kolayına olsun.”

Kirişci, akaryakıtla ilgili değerlendirmenin Erdoğan tarafından henüz neticeye bağlanamadığını söyleyerek şöyle söyledi:

“Cumhurbaşkanımızın yine talimatlarıyla, bugünkü politika faizi olan yüzde 13,5 üzerinden balıkçı kardeşlerimize Ziraat Bankamız bir işletme kredisi kullandıracaktır. Buna da yarından itibaren başlayacaktır.”

Ekmeğini hırçın denizlerden çıkaran ve bu güzel nimeti tezgahlara getiren tüm balıkçılara teşekkür eden Kirişci konuşmasını şu şekilde sonlandırdı:

“Pruvanız neta, dümeniniz viya, rüzgarınız kolayına olsun.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.