Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Denizden 1,4 Milyar Dolarlık Ganimet Çıktı!

Türkiye’nin 30 kat artan su ürünü ihracatı rekora koşmaya devam ediyor. Son verilerde ihracat rakamları 1,4 milyar dolarlık geliri ortaya koydu. Detaylar haberde;
Denizden 1,4 Milyar Dolarlık Ganimet Çıktı!
HABER GİRİŞ

Ege İhracatçı Birlikleri, yılın ilk 10 ayında Türkiye’nin gerçekleştirdiği su ürünü ihracatını paylaştı. Buna göre Türkiye’nin su ürünleri ihracatı yılın ilk 3 çeyreğinde 1 milyar 404 milyon dolar oldu. Ege bölgesi, su ürünü ihracatındaki payın yüzde 68’ini oluşturdu.

Türkiye’nin 1,4 milyar dolarlık su ürünü ihracatında en çok satıdan balık türü levrek olarak kayıtlara geçti. İhracat verilerinde levreğin cirosu 435 milyon doları gördü.

Levreği, 353 milyon dolar ile çipura ihracatı, 315 milyon dolar ile somon ihracatı ve 96 milyon dolar ile alabalık ihracatı takip etti.

Türkiye, Avrupa Pazarının Bir Numarası

Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, Türkiye’nin Avrupa pazarının bir numaralı tedarikçisi olduğunu söyledi.

Kızıltan, “Türk su ürünleri sektörü 2000 yılında 50 milyon dolar seviyelerinde olan ihracatını 23 yılda yaklaşık 30 kat artırdı. 2023 yılı sonunda 1,7 milyar dolara 2024 yılında 2 milyar dolara ulaşacak potansiyele sahibiz. Bu hedeflere ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Hava kargo seçeneğiyle başta ABD olmak üzere uzak pazarlarda da konumumuzu güçlendiriyoruz” dedi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın