Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DenizBank’tan EBRD Desteği ile Deprem Bölgesine Kaynak Temini

DenizBank tarafından yapılan açıklamayla EBRD finansmanı ile deprem bölgesine 109 milyon dolar taze kaynak sağlandığı bildirildi. İşte detaylar;
DenizBank’tan EBRD Desteği ile Deprem Bölgesine Kaynak Temini
YAYINLANMA ZAMANI

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihli depremlerin ardından bölgedeki kalkınma sürecini desteklemek ve finansman ihtiyacını sağlamak hedefiyle DenizBank’tan yeni bir açıklama geldi. DenizBank, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) 109 milyon dolar taze kaynak temin ettiğini bildirdi.

DenizBank tarafından yapılan açıklamaya göre EBRD’nin oluşturduğu Türkiye Afet Müdahale Çerçevesi kapsamında sağlanan kredi ile depremden doğrudan hasar gören birey ve işletmelere finansman yaratılacak.

Finansman ile depremlerden etkilenen bölgede nüfusunun birincil ihtiyaçlarının karşılanması, mevcut kredilerin yeniden yapılandırılması ve kalkınma için büyük önem arz eden beşeri sermayenin korunması amaçlanıyor.

DenizBank Hazine, Finansal Kurumlar ve Yatırım Grubu Genel Müdür Yardımcısı Bora Böcügöz konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Depremlerin ardından kurum olarak seferberlik ilan ettiklerini dile getiren Böcügöz, öncelikli ihtiyaçların ivedilikle temini ve bölgeye ilk elden ulaştırılmasının ardından uzun vadeli gereksinimlere odaklanarak desteklerini sistematik hale getirdiklerini belirtti.

GCM Yatırım Banner

DenizBank, İlk Deprem İlinti Fonlama İşlemini Gerçekleştirdi

DenizBank olarak her zaman kamu görevi ifa eden bir kurum olma bilinciyle çalıştıklarını ve memlekete hizmet ilkesini benimsediklerine işaret Böcügöz, şöyle konuştu;

“Depremin açtığı yaraları sarmak için de ilk günden bu yana, hissedarımız Emirates NBD’nin de desteğiyle gerek bankacılık hizmetlerinin kesintisiz sürmesi ve finansman temini gerek insani yardımlarımız ve eğitime katkılarımızla bölgede yaşamın devamlılığı için üzerimize düşeni yerine getirdik, getiriyoruz.”

EBRD’nin depremlerin ardından Mart’ta Türk bankalarına toplam 600 milyon euro fonlama sağlayacağını açıkladığını hatırlatarak, şu ifadelere yer verdi;

“Bankamızın Mayıs ayında gerçekleştirdiği yurt dışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon ihracı kapsamında, ülkemizdeki ilk deprem ilintili fonlama işlemini kurumumuzla gerçekleştirmişti.”

DenizBank’ın şimdi de depremlerden etkilenen geniş coğrafyanın ayağa kalkmasına destek olmak üzere EBRD ile iş birliği gerçekleştirmekten memnuniyet duyduklarına vurguda bulundu.

EBRD, Türkiye’deki Finansal Ortaklarının Yanında

EBRD Türkiye Başkan Vekili Arthur Poghosyan da konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Poghosyan, “Finansal desteğe ihtiyaç duyan segmentlere ve bölgelere finansman sağlamalarına yardımcı olmak için Türkiye’deki finansal ortaklarımızın her zaman yanındayız.” ifadelerini kullandı.

DenizBank’ın önemli ortaklarından olduğuna işaret eden Poghosyan, bankanın söz konusu fonları verimli bir şekilde dağıtacağına, bölgenin toparlanmasına ve halkın hayatlarını yeniden inşa etmesine vesile olacağına inandıklarını söyledi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.