Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Denetlenen 203 Kozmetik Ürününden 178’i Sınıfta Kaldı

TİTCK denetimlerinde, teknik düzenlemeye aykırı ve güvensiz olduğunu belirlediği kozmetik ürünlerine 545 bin 340 lira para cezası kesti. İşte detaylar;
Denetlenen 203 Kozmetik Ürününden 178’i Sınıfta Kaldı
HABER GİRİŞ

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından yapılan duyuruya göre denetimler sonucunda uygunsuz ve güvensiz olduğu belirlenen, 178 kozmetik ürününe 545 bin 340 lira para cezası kesildi.

TİTCK Kozmetik Denetim Dairesi Başkanlığı, Ekim-Aralık arası 2022 yılının dördüncü döneminde piyasa gözetim ile denetim faaliyetlerinde teknik düzenlemeye aykırı ve güvensiz ürünler tespit edildiğini belirtti.

Söz konusu tespit edilen ürünlere idari yaptırımlar uygulandığına dikkat çekildi. 2022 yılı kozmetik denetimlerinin, risk analizi ile piyasadaki teknik düzenlemeye aykırı ürünlerin tespitine yönelik planlandığı aktarıldı.

Tüm planlanan doğrultusunda piyasadaki bildirimsiz ürünlerin tespitine yönelik denetimlerin gerçekleştiği vurgulandı. Yapılan denetimler sonucunda edinilen verilerle 162 teknik düzenlemeye aykırı ürün tespitinin yapıldığı paylaşıldı.

52 Bin 890 Adet Parfüm ve Deodorant İmha Edildi

Kozmetik ürünlerinden toplamda 203 denetlendiği, bunlardan teknik düzenlemeye uygun ürün sayısının 25 olduğu kaydedildi. Denetlemeler sonucunda teknik düzenlemeye aykırı ürün sayısının 162, güvensiz ürün sayısının ise 16 olduğu vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Denetlemelerle teknik düzenlemeye aykırılık ve güvensizlik görülerek uygulanan toplam para cezasının 525 bin 340 lira olduğunun bilgisi verildi.

Yapılan yazılı açıklamada mevzuat çerçevesinde verilen diğer para cezasının ise 20 bin lira olduğu yer aldı. Böylece toplam para cezasının 545 bin 340 lira olduğuna dikkat çekildi.

İlgili kurum ve kuruluşlarının incelemesi neticesinde sahte, kaçak ve taklit olduğu belirlenen 52 bin 890 adet parfüm ve deodorantın imha edildiği söylendi. Üreticisi belli olmayan söz konusu ürünlerin, 5324 sayılı Kozmetik Kanunu uyarınca güvensiz ürün kapsamına alındığı ve imha edildiği iletildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.