Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Demiryolunda Yerli Üretim Desteği Resmi Gazete’de!

Türkiye'de üretilen demiryolu araçları için tip onay belgesi ücreti hakkında düzenleme yürürlüğe girdi. İşte detaylar,
Demiryolunda Yerli Üretim Desteği Resmi Gazete’de!
HABER GİRİŞ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan Demiryolu Araçları Tescil ve Sicil Yönetmeliği, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Öte yandan bir demiryolu aracının ulusal demiryolu ağında emniyetli şekilde seyredebilmesi için ilgili teknik ve idari mevzuata uygun olduğunun kabulünü ve sahipliğinin belirlenmesine yönelik tescil ücretleri yeniden belirlendi.

Tescil ücretleri bu yıl tren seti için (setteki her bir araç için) 3500, çeken araçlar için 7500 olarak bildirildi. Çekilen araçlar, hat, yapım, bakım, tamir, ölçüm makinaları ve kontrol araçları için ücretse 1000 lira olarak aktarıldı.

Demiryolu Araçları Tip Onay Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik de yürürlüğe girdi.

Türkiye’de üretilen demiryolu araçları için 2027 yılı sonuna kadar tip onay belgesi ücreti istenmeyeceği duyuruldu. Bu, 18/11/2015 tarihli ve 29536 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Demiryolu Araçları Tip Onay Yönetmeliği’ne geçici madde olarak şöyle eklendi:

GCM Yatırım Banner

“Yurt içinde üretimi yapılan demiryolu araçlarından 2027 yılı sonuna kadar bu Yönetmeliğin 11. maddesinde belirtilen ücretler alınmaz.”

Değişiklikle tescili zorunlu demiryolu araçlarına tip onayı süreçlerinde düzenleme yapıldı. Buna göre, yurt içinde üretimi yapılan demiryolu araçlarından 2027 yılı sonuna kadar tip onay belgesi ücreti alınmayacak.

Demiryolu aracının temel tasarım özelliklerinin yönetmeliğe uygun olduğunu ortaya koyan tip onay belgesi ücreti, tren seti için 424,250 TL, çeken araçlar için 282,834 TL, çekilen araçlar, hat, yapım, bakım, tamir, ölçüm makinaları ve kontrol araçları için 141,416 TL olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.