Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Demirtaş’tan Çarpıcı Yorum: Enflasyon Tabi Patlar!

Gün içinde Ticaret Bakanı Muş Ticaret verilerini açıkladı. Ekonomist Demirtaş, oldukça dikkat çeken yorumlarını paylaştı. İşte detaylar;
Demirtaş’tan Çarpıcı Yorum: Enflasyon Tabi Patlar!
HABER GİRİŞ

Finans uzmanı, akademisyen ve ekonomi alanında tanınan isim Özgür Demirtaş, sosyal medya hesabı üzerinden gündeme dair değerlendirmelerini paylaştı. 4.5 milyon takipçiye sahip kişisel profilinden yaptığı paylaşımlarda dış ticaret açığı, ekonomi-siyaset ilişkisi ve enflasyona yönelik yorumlarını belirtti. Ayrıca son günlerde gündem olan marketlerle ilgili de konuştu.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, gün içinde Kasım ayını kapsayan ticaret verilerini açıkladı. Muş’un aktardığı bilgilere göre ihracat yıllık bazda yüzde 1,9 arttı ve 21,9 milyar dolara ulaştı.

Demirtaş’tan Çarpıcı Yorum: Arap Ülkelerinden Taşıma Su

Kaynak: Twitter

Demirtaş, dış ticaret açığının 100 milyar dolara dayandığını söyleyerek “Tam aksi olacağı söylenmişti.” dedi. Bunun sürdürülebilir olmadığına dikkat çeken Uzman, Arap ülkelerinden taşıma su ile bu açığın sonsuza kadar sürdürülemeyeceğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Yetkililerden ekonomi politikalarını gözden geçirmelerini rica etti ve bilimin sözünden çıkmamaları gerektiğini söyledi.

Akademisyen, ekonomi-eğitimin ilişkisinin altını çizdi ve “Bu konular siyasetten ne kadar bağımsız olursa Türkiye o kadar büyük yol alır.” şeklinde konuştu.

“3 Harfli Marketlere Yükleniliyor”

Uzman, oldukça sık konuşulan zincir market konusunu ele alarak 3 harfli marketlere yüklenildiğini paylaştı.

Matematiğin oldukça açık olduğunu kaydeden Demirtaş, “Yıllık yüzde 180 enflasyonu kar marjı yüzde 10’u geçmeyen yerde nasıl ararsınız?” dedi.

Demirtaş’tan Çarpıcı Yorum: Arap Ülkelerinden Taşıma Su

Reel faizin eksi yüzde 70 olduğu yerde enflasyonun tabi patlayacağını ifade etti. Basit bir matematik işlemini örnek vererek olayın 2+2=4 kadar açık olduğunu bildirdi ve bu kadar basit bir şeyi niye tartıştıklarını sordu.

Önemli olanın alım gücünün artması gerektiğini aktaran Uzman, son yıllarda alım gücünün çöktüğünü söyledi. Türkiye’nin zenginleşmesi, yatırım çekmesi, refaha ulaşması için arka planda kalmak kaydıyla ne gerekirse elinden geleni yapacağını vurguladı.

Dünya çapında parasal politikalar sıkılaştığı zaman, bilimle karar veren ülkelerin ayakta kaldığının unutulmaması gerektiğini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.