Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Demirtaş Ağlamak Yok Dedi! Faiz Can Yakacak

Türkiye ekonomisine ilişkin söylemleriyle sık sık gündeme gelen Prof. Dr. Demirtaş bugün değişen ekonomi politikalarına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
Demirtaş Ağlamak Yok Dedi! Faiz Can Yakacak
HABER GİRİŞ

Yeni ekonomi yönetimiyle değişen politikalara ilişkin Prof. Dr. Özgür Demirtaş resmi X hesabı üzerinden paylaşımda bulundu. Sık sık Türkiye ekonomisiyle ilgili yorumlarıyla gündeme gelen ünlü finans uzmanı yeni paylaşımında, “Faiz artırımları canımızı yakacak.” ifadelerini kullandı.

23 Kasım toplantısının ardından faiz oranının 500 baz puan artırılarak yüzde 35’ten yüzde 40’a yükselten Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın kararlarını değerlendiren Demirtaş, şu varsayımlarda bulundu;

  • Zombi şirketler batacak
  • İşsizlik artacak
  • Para bulunamayacak

Merkez Bankası’nın faiz artırımına kızmanın alemi olmadığına dikkat çekerek, faiz artırımını Türkiye’nin uzun süre uyguladığı alışılmadık ekonomik politikalarının bir sonucu olarak yorumladı.

Faiz artırımın bir sonuç olduğunu vurgulayan Demirtaş, “Bizim geçmişte yaptığımız hatalarımızın bir sonucu… Kendimiz ettik, kendimiz bulduk.” ifadelerini kullandı.

Yeni ekonomi politikasına ilişkin, “Sigara içtik, kanser olduk. Şimdi kemoterapi alıyoruz.” diyerek dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Ünlü finans uzmanı sigara içmeyi, faizi emirle suni olarak indirmek yani Nas Ekonomi Modeli olarak nitelendirdi. Kanseri enflasyon olarak tanımlayan Demirtaş, kemoterapinin ise artan faizler olduğunu belirtti.

Kemoterapinin saçlarını dökerek dişleri kırdığına işaret eden Demirtaş, “Ama Kemoterapi bir sonuç, Sebep hep o sigaradan iki fırt almalarımız!” dedi.

Bedava Kredi Dönemi Bitti

Faizin enflasyonun altına indirildiği ve bedavadan kredi çekildiği dönemi anımsatarak, “Şimdi bedava diye bir şeyin olmadığını, bedava peynirin fare kapanında olduğunu öğreniyoruz.” ifadelerini kullandı.

Paylaşımında, “Ağlamak yok!” diyen Demirtaş, hatadan ders alınmasını ve bir daha Nas politikasına geri dönülmemesi gerektiğini söyleyerek görüşünü bildirdi.

Nas politikası uygulanırken birçok kez eski ekonomi yönetiminin hata yaptığını dile getiren finans uzmanı, “Eninde sonunda Faizin artmak zorunda kalacağını yazdım. Yalvardım yapmayın diye… İlkokul mezunu takipçilerim dahil herkes anladı. Siyasetçiler anlamadı… Neyse zararın neresinden dönersek kârdır…” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.