Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatı 3,27 Milyar Dolara Ulaştı

İDDMİB, demir ve demir dışı metaller sektörü ihracatına yönelik açıklama yaptı. Detaylar haberde...
Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatı 3,27 Milyar Dolara Ulaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nden (İDDMİB), yapılan açıklamada demir ve demir dışı metaller sektörü ihracatına yönelik bilgi verildi. Sanayi sektörünün, üretim, ihracat, istihdamla Türkiye ekonomisinin lokomotifi olmaya devam ettiği belirtildi.

Türkiye’nin ihracatının, Mart’ta yıllık bazda yüzde 4,4 artışla 23,6 milyar dolara çıktığı aktarıldı. Ocak-Mart dönemi ihracatı ise geçen yılın aynı aylarına göre yüzde 13,9 düşüşle 3,27 milyar dolar olarak gerçekleştiği bildirildi.

“Bu Yılın İlk Çeyreğinde 3,27 Milyon Dolarlık İhracat Gerçekleşti”

Ayrıca demir ve demir dışı metaller sektörünün Ocak-Mart 2023 döneminde birim ihraç fiyatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 0,26 düşüşle kilogram başına 4,62 dolar olduğu bildirildi. Sektörün ihracatının yine aynı dönemde miktar olarak ise 723,2 bin ton seviyelerine gerilediği aktarıldı. Bu yılın ilk çeyreğinde demir ve demir dışı metaller sektörü ihracatının 3,27 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

Mart ayında 674,5 milyon dolar ile en çok ihracatın Avrupa Birliği ülkelerine yapıldığı ifade edildi. Ülke bazında en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeler arasında Almanya ilk sırada yer aldı. Sonrasında 96,1 milyon dolar ile İtalya, 58,8 milyon dolar ihracat ile ABD geldiği ifade edildi.

Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, konuya dair değerlendirmede bulundu.
Tecdelioğlu, Çin’in agresif rekabetçi fiyatlarının bu dönemde çok zorladığını kaydetti. Rekabetçi olunabilmesi için daha fazla B2B görüşmeleri, daha fazla fuar katılımı ve Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında daha fazla ziyaretler gerçekleştireceklerini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.