Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Demir Çelik Şirketi Düşüşlere Direndi! Borsada Kırmızı Alarm

Haftanın ilk işlem gününde Borsa İstanbul’un gösterdiği performans yatırımcıları üzdü. Bankacılık sektörünün ayakta kaldığı günde hangi hisseler öne çıktı?
Demir Çelik Şirketi Düşüşlere Direndi! Borsada Kırmızı Alarm
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul, önceki haftanın son günlerinde yukarı yönlü hareket ederek işlerin yoluna gireceğine dair sinyaller vermişti. Borsada dalgalı hareketlerin öne çıktığı süreçte piyasalar Moody’s’ten gelecek Türkiye kararı merakla bekliyordu.

Moody’s’in Türkiye’nin kredi notuna yönelik pozitif bir güncelleme yapacağı düşünülürken korkulan oldu ve kuruluşun Türkiye için herhangi bir değişiklik yapmadığı ortaya çıktı. Bu durum 18 Aralık tarihli haftanın ilk işlem gününde borsadaki seyri oldukça olumsuz etkiledi. Halka arzların bile kısa sürede  negatife dönmesi, yatırımcıların soru işaretini artırdı.

Cuma günü kapanışını 8000 puanın hemen altında, 7956 puandan yapan BIST 100 endeksi, bugün gelen satışların etkisiyle kapanışını yüzde 2,5 düşüşle 7790 puandan gerçekleştirdi ve bir kez daha 8000 puan ile arasına mesafe koydu.

Endeks önceki güne göre 203 puan gerilerken toplam işlem hacmi 78 milyar lira düzeyinde oldu. Sektör endeksleri arasında ayakta kalmayı başarabilen tek endeks yüzde 0,03 artan bankacılık oldu. En çok düşen ise yüzde 5,8 ile turizm endeksi olarak gerçekleşti.

Demir Çelik Şirketi Düşüşlere Direndi! Borsada Kırmızı AlarmKaynak: GCM Yatırım

GCM Yatırım Banner

İş Bankası (ISCTR), en yüksek işlem hacmine sahip şirketler arasında ilk sırada yer aldı. Onu Türk Hava Yolları (THYAO), Ereğli Demir ve Çelik (EREGL), Yapı Kredi Bankası (YKBNK) ve Akbank (AKBNK) takip etti.

En çok para girişi olan AKBNK’ta, en çok para çıkışı ise ISCTR’de gerçekleşti.

BIST 100 endeksine dahil şirketler arasında günün yıldızı yüzde 3,9 artan İzmir Demir Çelik Sanayi (IZDMC) oldu. Onu yüzde 3 artışla Hektaş (HEKTS) ve yüzde 2,5 artışla Coca Cola İçecek (CCOLA) izledi.

Endekse dahil şirketler arasında en çok gerileyen ise Gübretaş (GUBRF) oldu. Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) Gübretaş’ın yüzde 300 bedelsiz sermaye artırımına onay vermemesi, hissenin taban yapmasına neden oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.