Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Demir-Çelik Sektörü Toparlanamıyor! İhracat Sert Düştü

ADMİB tarafından yapılan açıklamaya göre demir-çelik sektöründeki ihracat büyük oranda geriledi. İşte detaylar;
Demir-Çelik Sektörü Toparlanamıyor! İhracat Sert Düştü
HABER GİRİŞ

Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (ADMİB), demir-çelik sektörüne yönelik ihracat verilerini paylaştı. Türkiye’nin ihracatı Haziran’da yüzde 10,5 düşerek 20,9 milyar dolara, 2023’ün ilk yarısında ise yüzde 1,8 düşüşle 123 milyar 377 milyon dolara geriledi.

Haziran’da keskin düşüşte uzun süreli bayram tatilinin etkili olduğu düşünülüyor. Bu çerçevede demir ve demir dışı metaller ile çelik sektörü de bayram sürecinden olumsuz etkilendi.

Demir ve demir dışı metaller sektöründe Haziran’daki  ihracat yüzde 18,8 düştü ve 1 milyar dolara inerken çelik sektörü yüzde 42,1 azalarak 1,3 milyar dolara geriledi. Demir ve  demir dışı metaller Türkiye’nin toplam ihracatından yüzde 6,1’lik  pay, çelik sektörü ise yüzde 7,3’lük pay aldı. Demir-çelik sektörü ise bir araya geldiğinde Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 13,4’lük bölümünü kapsadı.

2023’ün ilk yarısında demir ve demir dışı metaller ihracatı yüzde 16,8 azalarak 6,5 milyar dolar, çelik sektörü ihracatı ise yüzde 39,2 düşerek 7,1 milyar dolar düzeyinde oldu.

Almanya Başı Çekti

Haziran’da Türkiye’nin demir-çelik sektöründe en fazla ihracat yaptığı ülke 213,4 milyon dolar ile Almanya oldu. Onu 133,2 milyon dolar ile İtalya, 117,5 milyon dolarla Romanya izledi.

GCM Yatırım Banner

ADMİB Başkanı Fuat Tosyalı, küresel talepteki daralmadan kaynaklı düşüşlere işaret etti ve 9 günlük bayram tatilinin etkisiyle Haziran’daki performansın zayıf geldiğini söyledi. Temmuz’da durumun bu şekilde olmayacağını, talepte hareketliliğin başlaması gibi faktörlerle daha iyi bir sonuç elde edebileceklerini ifade etti.

Yılın ikinci yarısının daha iyi geçeceğine inandıklarını vurgulayan Tosyalı, Türkiye geneli demir-çelik sektöründe yıl sonunda 30 milyar dolarlık ihracatı yakalamaya ve hatta üzerine çıkmaya çalışacaklarını kaydetti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.