Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

DEİK Başkanı Olpak: Körfez Turundan 26 Yeni Anlaşmayla Döndük

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Nail Olpak, Suudi Arabistan, BAE ve Katar ile ilişkilerde bahar döneminin yaşandığını belirtti. Detaylar haberde;
DEİK Başkanı Olpak: Körfez Turundan 26 Yeni Anlaşmayla Döndük
Son Güncelleme: 
Yorum

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti kapsamında gerçekleştirilen Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) kapsayan iş forumlarını tamamlarken, DEİK Başkanı Nail Olpak’tan değerlendirmeler geldi.

Türk iş dünyası ile tamamlanan Körfez turunun ticari meyveleri ve iş dünyasındaki yankılarından bahseden Olpak, Türkiye’den başta gayrimenkul, müteahhitlik, sanayi, tarım, gıda, bilişim, akıllı şehircilik, liman ve bankacılık olmak üzere farklı sektörlerden yaklaşık 200 iş insanının katıldığı iş forumlarına ilginin yoğun olduğunu söyledi.

Olpak: Tempolu ve Verimli Bir Seyahat Oldu

Sosyal medya hesabından da bir paylaşım yapan Olpak, 3 günde 3 ülkeye, güzel, tempolu ve verimli bir seyahat sonrasında eve dönmenin güzel olduğunu söylerken, “Eşlik eden 200 seyahat arkadaşımıza teşekkürler” ifadesini kullandı.

Buluşmalarda yeni iş birliği imkanları ve yatırım fırsatlarının ele alındığından bahseden Olpak, son dönemde Suudi Arabistan, BAE ve Katar ile siyasi ilişkilerin çok olumlu ilerlediğinin altını çizdi.

Nail Olpak Tweet
Kaynak: Twitter / @NailOlpak

Bu ilerlemenin somut sonuçlarını görmeye başladıklarını söylerken, bu ülkelerle ilişkilerde bahar döneminin yaşandığını sözlerine ekledi.

DEİK olarak tura ayrı bir uçakla ve 200 iş insanıyla beraber geldiklerini belirterek, üç ülkede de toplantılara ilgili ülkenin bakanlarının kalabalık bir şekilde katılmasının onların da bu sürece katkısını gösterdiğine dikkat çekti.

“Resmi Anlaşmalar Dışında 26 Ayrı Anlaşma İmzalandı”

Olpak, Türk özel sektörünün tur kapsamında toplamda 26 ayrı anlaşma imzaladığını belirtirken, bu iş birliklerinin resmi anlaşmaların dışında olduğu bilgisini verdi.

Anlaşmalar arasında enerji, sağlık, bilgi teknolojileri, gayrimenkul, gıdanın yanı sıra sanayi alanındaki yatırımlar ile güneş enerjisi ve hidrojen alanında yatırımlarla ilgili anlaşmalar olduğunu sözlerine ekledi.

Nail Olpak Ziyaret Fotosu
Kaynak: Twitter / @NailOlpak

Bunların yansımalarının ticari anlamda çok kısa vadede görüleceğini düşündüğünü söyleyen Olpak, orta vade için oldukça önemli bir kazanım elde ettiklerinin altını çizdi.

Türk iş dünyasının gerçekleştirdiği anlaşmaların ne kadarlık bir yatırıma kapı aralayacağı konusunda rakam vermenin çok mümkün olmadığını da belirten Olpak, toplamda 26 anlaşmanın işin boyutunu ortaya koyduğunu ifade etti. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu