Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DEİK Başkanı: Büyümeye Tek Negatif Katkı İhracattan Geldi

Yüzde 4,5’lik ekonomik büyüme oranını memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen DEİK Başkanı, küresel zorluklara rağmen bu oranın önemli olduğunu belirtti.
DEİK Başkanı: Büyümeye Tek Negatif Katkı İhracattan Geldi
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu sabah 2023 yılı gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme verilerini açıkladı. Türkiye ekonomisi, 2023 yılının son çeyreğinde yüzde 4, yılın tamamında ise yüzde 4,5 oranında büyüdü. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Orta Vadeli Programda öngörülen yüzde 4,4’ün üzerinde gerçekleşen büyüme rakamından memnun olduklarını söyledi.

2023 yılının her anlamda çok zor bir yıl olduğunu, jeopolitik gelişmelerin dünya ekonomisini ve küresel ticareti olumsuz etkilediğini söyledi. Yurt içinde Şubat ayında yaşanan yıkıcı depremlerin etkisine değinen Olpak, finansal istikrarı sağlamaya yönelik adımların ve yeniden dengelenmeye yönelik sürecin devam ettiğini belirtti.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen 2023 yılı büyüme rakamlarının hedeflenen büyüme oranının üzerine çıkması ve istikrarın korunması açısından önemli olduğunu kaydetti.

Tarım Dışında Her Sektör Büyümeye Katkı Sağladı

Tarım sektöründe yaşanan küçük bir daralmanın dışında her sektörün büyümeye pozitif katkı sağladığını, özellikle sanayideki yüzde 0,8’lik artışın dikkatli okunması gerektiğini söyledi. Mal ve hizmet ihracatının ilk iki çeyrekte negatif etkisinin ardından son çeyrekte pozitif bölgede kaldığını belirten Olpak, yatırım harcamalarının ise her çeyrekte pozitif katkı sağladığının altını çizdi.

Özellikle de yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 14,8 artış gösteren yatırım harcamalarının son çeyrekte yüzde 10,7 artışla yine çift haneli büyüme gösterdiğine dikkat çekti. İhracatın yılın tamamında büyümeye negatif katkı sağlayan tek kalem olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

2024 yılına küresel zorluklarla mücadeleyle başlandığını söyleyen DEİK Başkanı finansal istikrar sağlayarak yatırım, üretim ve ihracatı artırma odaklı politikalara devam edilmesinin çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.