Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Davos Zirvesi Başlıyor: Yapay Zeka ve Güven Odakta

Davos Zirvesi kapılarını açıyor. Zirve, yapay zeka ve güven konularında önemli görüşmelere ev sahipliği yapacak. Detaylar haberin içerisinde;
Davos Zirvesi Başlıyor: Yapay Zeka ve Güven Odakta
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya Ekonomik Forumu, Davos Zirvesi “Güveni Yeniden İnşa Etmek” temasıyla bir araya gelen dünya liderleri ve önemli isimlerin katılımıyla başlıyor. Gündeme ilişkin bir dizi konunun ele alınacağı zirveye ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çin Başbakanı Li Qiang, ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski gibi dünya gündeminin önde gelen isimlerinin katılacağı kaydedildi.

Bloomberg HT haberinde Zelenski’nin, Rusya ile savaşı sırasında azalan rezervlerini desteklemek üzere JPMorgan CEO’su Jamie Dimon ile Davos’ta bir görüşme gerçekleştirmeyi planladığına işaret etti.

Ukrayna’nın cephelerde ilerleme sağlayamaması eleştirilere hedef olurken, 100 milyar dolarlık yardım paketi Washington ve Brüksel’de bekletiliyor. JPMorgan’ın savaş sürecinde Zelenski’ye finansman konusunda danışmanlık sağlamıştı.

Davos Zirvesi’nde, Ukrayna’nın yanı sıra dünya ve Avrupa ekonomik görünümünün de masaya yatırılacağı vurgulandı.

Güven Yeniden İnşa Edilmeli

Konuşmacılar arasında, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, ECB Üyesi Francois Villeroy, IMF Başkanı Kristalina Georgieva, IMF Başkan Yardımcısı Gita Gopinath ve Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner gibi önemli isimler bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Dünya Ekonomik Forumu Kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Klaus Schwab, parçalanmış bir dünya ve artan toplumsal bölünmelerle karşı karşıya olduklarına dikkat çekti. Bu durumun yaygın belirsizlik ve karamsarlığa neden olduğunu savundu.

Schwab, kriz yönetimini aşarak, mevcut sorunların temel nedenlerine bakarak ve umut verici bir geleceği birlikte inşa ederek güveni yeniden inşa etmeye vurguda bulundu.

Teknoloji Devrimi ve Sürdürülebilirlik

Jeopolitik, siyasetin iş dünyası üzerindeki etkilerine de dikkat çekerek, teknoloji devrimi ve sürdürülebilirlik gibi konuların da ele alınacağını ifade etti.

Küresel risk analizine göre yaşam pahalılığı krizi, yapay zeka kaynaklı yanlış bilgi ve dezenformasyon ile toplumsal kutuplaşmanın iç içe geçtiği risklerin bu yılın risk görünümünde belirleyici rol oynadığı belirtildi. Yapay zeka teknolojilerinin olumsuz sonuçlarının da en büyük riskler arasında yer aldığı eklendi.

Davos Zirvesi’nde yapay zeka, popülizmin yükselişi, teknolojideki gelişmeler, tıp alanındaki hızlı değişimler, robotik gelişmeler, dijitalleşme ve küresel riskler gibi birçok konunun tartışılacağı kaydedildi.

Dünya Ekonomik Forumu’nun dünya genelindeki seçimler, olası salgın hastalıklar ve siber saldırılar gibi güncel konuları da ele alacağı paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.