Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Davos 2023 “Parçalanmış Bir Dünyada İşbirliği” Temasıyla Başladı

Dünyanın en acil sorunlarının ele alındığı Dünya Ekonomik Forumu’nun yıllık toplantısı İsviçre’nin Davos kasabasında başladı.
Davos 2023 “Parçalanmış Bir Dünyada İşbirliği” Temasıyla Başladı
HABER GİRİŞ

Küresel piyasaların gözü kulağı bu hafta Davos Zirvesi’nde olacak. İsviçre’nin Davos kasabasında, Parçalanmış Bir Dünyada İşbirliği temasıyla düzenlenecek olan Davos 2023 Zirvesi 16 Ocak’ta başlayıp 20 Ocak’ta sona erecek.

Dünya Ekonomik Forumu’nun yıllık toplantısı, 2020 yılından bu yana Covid19 salgını nedeniyle kesintiye uğramıştı. 130 ülkede devlet başkanları dahil iş dünyası ve sivil toplumdan 2.700 kişinin katılması beklenen ekonomi zirvesi bugün başladı.

50 Yıldan Fazla Süredir Yapılan Zirvede Küresel Ekonomi Değerlendirilecek

Yapılan açıklamada çoklu krizlerin bölünmeleri derinleştirdiği, jeopolitik riskleri artırdığı belirtilirken, liderlerin daha sürdürülebilir, dayanıklı bir dünyaya, insanların acil ve kritik ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanması gerektiği bildirildi.

Dünya Ekonomik Forumu Kurucusu ve İcra Başkanı Klaus Schwab , “Küresel ve ulusal düzeyde artan bir parçalanma yaratan çok yönlü siyasi, ekonomik ve sosyal güçler görüyoruz. Bu güven erozyonunun temel nedenlerini ele almak için hükümet ve iş sektörleri arasındaki işbirliğini güçlendirerek güçlü ve kalıcı bir toparlanma için gerekli koşulları yaratmamız gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Bunun yanında ekonomik kalkınmanın daha sürdürülebilir hale getirilmesi ve kimsenin geride bırakılmaması gerektiğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Dünyanın en acil sorunlarının üstesinden gelmek için her yıl kamu ve özel sektörden katılımcılarla düzenlenen ekonomi zirvesinde, yatırım, ticaret, iklim, doğa, altyapı, teknoloji, sağlık, sosyal hareketlilik, dünyada çok kutuplu işbirliği olmak üzere sayısız konu ele alınıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın