Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Darphane’nin Yoğun Mesaisinde Altın Yatırımcısı Öne Çıktı

Fiziki altına gelen yoğun talep üretim kısmına yansıdı. Darphane, yılın ilk 5 ayında rekor üretime imza attı.
Darphane’nin Yoğun Mesaisinde Altın Yatırımcısı Öne Çıktı
HABER GİRİŞ

Geleneksel yatırım araçlarının revaçta olduğu Türkiye’de altın yatırımcısının talebi gün geçtikçe üst perdeye taşınıyor. Sanal altın tarafındaki makasın açıklığı fiziksel altınının önemini gündeme getirirken arz tarafında da talebin yansımaları okundu.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, talep patlamasıyla birlikte altın işlemlerini hızlandırdı.

Darphane, geçen yıl boyunca tedavüle sunduğu altını 16,8 milyon adet ile bu yılın ilk 5 ayında üretti.

Altın piyasasını takip eden uzmanlar yeni rekorların kırılacağına işaret ederken, yılın ilk 5 ayı için altın ithalatında da 15 milyar dolarlık rekor kırıldı.


Talep patlamasının altında yatan nedenin Merkez Bankası’nın aldığı kararlarla endişe yaratması olduğuna dikkat çeken altın analizcisi İslam Memiş’in Ekonomi gazetesiyle paylaştığı yorumu şöyle oldu:

“Duyulan endişe, bankaların makas aralıklarının 110-120 TL’ye kadar açılması gibi etkenler insanları tedirgin etti ve sanaldan uzaklaşarak fiziki varlıklara yöneldiler. Bu talebin nedeni korku ve endişedir, yanlış politikalardır. İnsanlar ürküp korktuğu için fiziki varlık talebini artırdı.”

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.