Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Darbe Girişimi Yurt İçi Piyasaları Hangi Yönde Etkiledi?

FETÖ tarafından gerçekleştirilmek istenen darbe girişimi sonrasında TL ve yerel piyasalarda yarattığı etkilere dair detaylar haberimizde;
Darbe Girişimi Yurt İçi Piyasaları Hangi Yönde Etkiledi?
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyeti son günlerde oldukça hareketli dakikalar yaşıyor. Hatırlanacağı üzere 15 Temmuz Cuma günü Türkiye tarihinin en önemli gelişmelerinden biri yaşandı. FETÖ mensubu oldukları iddia edilen kişilerce Ankara ve İstanbul merkezli olmak üzere darbe girişimi gerçekleştirildi. Yaklaşık 4,5 saat süren girişim esnasında Türkiye Büyük Millet Meclisi ve MİT Genel Merkezi gibi ülkenin oldukça kritik noktaları bombalı saldırıların hedefi haline geldi. Tankların boğaz köprüsünü kapattığı ve helikopterlerin taciz uçuşları gerçekleştirdiği darbe girişimi sonrası, yurt içi piyasaların temelleri derinden sarsıldı.

Darbe girişimi sonrası Türk Lirası sekiz yılın en sert kaybını yaşadı!

Cuma günü gerçekleşen darbe girişimiyle birlikte Türk Lirası yüzde 4,6 oranında, oldukça sert bir düşüş gerçekleştirmişti. Lirada yaşanan bu düşüş, sekiz yılın en sert kaybı olarak ekonomi tarihinde oldukça önemli bir yer tuttu. Ancak ilerleyen saatlerde darbe girişiminin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla sokağa dökülen vatandaşların büyük desteğiyle birlikte püskürtülmesinin ardından lirada toparlanmalar görüldü. Geçtiğimiz işlem gününde lira, darbe girişimiyle birlikte yaşadığı değer kayıplarının yarısını geri almayı başardı.

THY hisselerinin baskıyla borsada kayıplar derinleşti!

Darbe girişiminin yurt içi piyasaları derinden etkilediği bugünlerde, Türk Lirası’nda toplarlanmalar görülürken, borsa sert düşüşler yaşıyor. Bilindiği üzere darbe girişiminde havaalanlarının cuncatı askerler tarafından işgal edilmesiyle birlikte uçuşlar askıya alınmıştı. Yurt içi ve yurt dışı birçok uçuşun ertelenmek zorunda kalmasının ardından Türk Hava Yolları’nın (THY) hisse senetlerinde oldukça sert düşüşler görüldü. Hatırlayacağınız gibi Atatürk Havalimanı’na 28 Haziran akşamı yapılan canlı bomba girişiminde de en çok THY hisseleri etkilenmişti. Detaylar için tıklayın.

Darbe girişiminin ardından başlayan yeni işlem haftasında Borsa İstanbul 100 Endeksi (BIST 100) yüzde 7,08 oranında değer kaybederek 76,957.61 puan seviyesine kadar geriledi.

Uzmanlar darbe girişiminin piyasalara yansımalarıyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

Londra’da Commerzbank AG analisti Tatha Ghose ve Azimut Portföy Genel Müdürü Murat Sala darbe girişiminin Türk Ekonomisine yansımalarıyla ilgili olarak oldukça önemli değerlendirmelerde bulundular. Ghose ve Sala’nın değerlendirmelerinden öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Yatırımcılar için alım fırsatı olabilir,”

Ghose yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de yaşanan darbe girişiminin ardından piyasalarda yüksek volatilitenin bir süre daha etkisini göstereceğini söyledi. Piyasalarda yaşanan bu volatilite sonrası yatırımcılar için alım fırsatının oluştuğunu belirten Ghose, birçok yatırımcının bu sert düşüşü değerlendireceğini dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Ghose, liranın dolar karşısında kademeli olarak 2,95 ve 2,90 seviyelerinde toparlanacağını ifade etti.

“Kalıcı hasar olmadı,”

Salar ise darbe girişimi sonrası yurt içi piyasalarda yaşanan gelişmelerle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, piyasalarda dalgalanmalar görülmesinin oldukça doğal olduğunu ancak bu dalgalanmaların kısa vadeli olacağını söyledi. Yaşanan gelişmeler karşısında soğukkanlı olunması gerektiğini belirten Salar, uzun vadede ekonominin temellerinin oldukça sağlam olduğunu dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Salar, darbe girişimi sonrası piyasanın hasar aldığını ancak bu hasarın kalıcı olmadığını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu