Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Danimarka Silahlı Kuvvetlerin Temelini Yeniden Kurmayı Hedefliyor!

Danimarka hükümeti, silahlı kuvvetleri yenilemek için önümüzdeki 10 yıl içinde askeri harcamaları artırma kararı aldığını duyurdu. Detaylar haberde;
Danimarka Silahlı Kuvvetlerin Temelini Yeniden Kurmayı Hedefliyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Danimarka hükümeti, silahlı kuvvetlerini yenilemek ve birikmiş yatırımlarla başa çıkmak için önümüzdeki 10 yıl içinde askeri harcamaları artıracağını açıkladı. Bu kapsamda 10 yıl içinde 38 milyar Danimarka kronu (5,65 milyar dolar) harcanacağı belirtildi.

Hükümetin, bu hamleyle askeri tesisleri modernize etme, asker sayısını artırma, hasarlı ve eskimiş binaları yenileme ile günümüz teknolojisinin gerisinde kalmış bilgisayar sistemlerini güncelleme hedefinde olduğu ifade edildi.

Söz konusu tahsis, Danimarka’nın geçen yıl savunma ve güvenlik harcamalarını kalıcı olarak 2030 yılının sonuna kadar, NATO üyesi ülkeler için kilit bir hedef olan ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 2’sine çıkarma taahhüdüne ek olarak gelecek.

Poulsen: Silahlı Kuvvetlerin Temelini Eski Haline Getirmek Durumundayız

Ülkenin Savunma Bakan Vekili Troels Lund Poulsen, Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, yatırımın “silahlı kuvvetlerin temelini yeniden kurmayı” amaçladığını söyledi.

Lund Poulsen, askeri yatırım eksikliğine ek olarak, küresel güvenlik ve ekonomik gelişmelerin savunma harcamaları üzerinde baskı oluşturduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca, önceki hükümetlerin ve üst düzey savunma yetkililerinin askeri tesislere öncelik vermediğini belirterek, durumu çok ciddi olarak nitelendirdi ve mevcut duruma gelinmesinden herkesi sorumlu tuttu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Jyllands-Posten

Lentfer: Asker Eksiğimiz Var

Danimarka Savunma Şefi Flemming Lentfer ise konuyla ilgili “Asker eksiğimiz var. Birçok bina ya eskimiş ya da basitçe yıpranmış. Aynı şey, silahlı kuvvetlerin bazı teçhizatı ve BT sistemleri için de geçerli” ifadelerini kullandı.

Lund Poulsen, 38 milyar kronun hükümetin bu ay içinde sunulacak olan savunma anlaşmasına dahil edileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.