Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dallas Fed Başkanı Logan’dan Şahin Tutum

Dallas FED Başkanı Lorie Logan'ın şahin çıkışının ardından finans piyasalarda gözler Federal Rezerv'in faiz politikasındaki gelişmelere çevrildi. İşte detaylar;
Dallas Fed Başkanı Logan’dan Şahin Tutum
HABER GİRİŞ

Dallas Fed Başkanı Lorie Logan, ABD Merkez Bankası’nın (FED) enflasyonun yeniden canlanması nedeniyle uzun vadeli tahvil getirilerinde yaşanan düşüşü korumak amacıyla kısa vadeli politika faizini artırma ihtiyacı konusunda uyarıda bulundu.

San Antonio, Teksas’ta düzenlenen Amerikan Ekonomi Birliği konferansında konuşan Logan, şu ifadeleri kullandı;

“Finansal koşulları yeterince sıkı tutmazsak, enflasyonun toparlanıp kaydettiğimiz ilerlemeyi tersine çevirme riski vardır. Son aylarda finansal koşullardaki gevşeme göz önüne alındığında, yeni bir faiz artırımı olasılığını henüz masadan kaldırmamalıyız.”

Londra merkezli haber ajansı Reuters, FED’in 2022 ve 2023’ün ilk yarısında enflasyonla mücadele amacıyla gösterge politika faizini agresif bir şekilde artırdığını anımsattı. Ancak banka, Temmuz’dan bu yana faizi yüzde5,25 – yüzde 5,5 aralığında sabit tutuyor.

Logan’ın uyarısı ise finansal piyasalardaki faiz indirimi beklentilerinin geri çevrildiğine karşı bir sinyal olarak görülebilir.

GCM Yatırım Banner

ABD’de Enflasyon Yükselişe Geçebilir

Politika yapıcılar geçen ay, enflasyon konusunda muhtemelen faiz artırımlarıyla yetinilecek ve bu yıl faiz indirimlerine yönelecek kadar ilerleme gördüklerini sinyalini verdiler. Finansal piyasalar ise bu yıl sert faiz indirimlerine büyük yatırım yaparak karşılık verdi.

Logan, geçmiş faiz artırımlarının etkilerinin geride kaldığı bir dönemde, 10 yıllık Hazine bonosu getirisindeki düşüşün enflasyonu teşvik edebileceğine dikkat çekti. Gösterge 10 yıllık Hazine bonosunun getirisi Ekim ortasındaki yüzde 5 civarındayken şu anda yüzde 4 seviyesinde.

Enflasyon için FED’in yüzde 2 hedefine ve işgücü piyasasındaki sıkı durumuna vurgu yapan Logan, açıklamasına şu şekilde devam etti;

“Kısıtlayıcı finansal koşullar, talebi ve enflasyon beklentilerini dengelemede önemli bir rol oynamıştır. Yeterince kısıtlayıcı olmayan koşullar ise fiyat istikrarının sürdürüleceğine güvenilmesini zorlaştırabilir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.