Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toyota A80 Supra’nın Tadını Unutamayanlara 2JZ Motor A90 için Geliştiriliyor!

CX Racing adlı firma Toyota'nın Supra'da kullandığı 2JZ motoru yeni nesline aktarımı için çalışmalara başladığını söylüyor.
Toyota A80 Supra’nın Tadını Unutamayanlara 2JZ Motor A90 için Geliştiriliyor!
HABER GİRİŞ

Supra, A80’nin ardından A90 ile yeniden hayatımıza girmişti. Hayranlar, efsanenin yeni nesli için Toyota’yı biraz topa tutmuştu. Bunu da birkaç nedende açıklamışlardı. Birincisi neden BMW ile ortaklık kurdukları. İkincisi Japon marka kesinlikle kendi motorunu kullanmalıydı. Üçüncüsü ise eskinin verdiği hissiyatın olmadığı!

Bu kısımlar herkes için değişebilecekken, CX Racing firması imdada yetişiyor ve insanları kalbinden vurmaya hazırlanıyor. Twin Turbocharger’lı 2JZ‘yi kaput altına koymaya hazırlanılıyor.  3.0L hacimli motor drift sporu, drag ve gözünüze kestirdiğiniz rakipleri arkaya atacak kapasiteye sahipti. Amerikalı tuning şirketinin bakalım planları arasında neler var!

A80’nin aktarım ünitesi otomobil dünyasında bir ikon olarak görülüyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Eski hazları yaşatmaya niyetli olan CX Raing, eski motorun yeni A90’nın kaputunun altına sığabileceğini söylüyor. Supra teslimatları henüz gerçekleştirilmedi. Yollarda gördüğümüz örneklerde Toyota alakalı insanların belki test sürüşleri sırasında çekilmiştir.

Modifiye şirketinin transferinin bir yerlerinde mutlaka tadilat gerekecek. Sonuçta 30 yıllık bir motor, günümüz teknolojisinde aynı eş değerdeki bir üniteden daha fazla alan kaplayabilir. Deneme amaçlı 2JZ, geniş borularıyla ve 3000 rakam yazısıyla gösterildi.

JDM araç Avrupa ve Amerika’ya iki farklı türde gönderilmişti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Güç dağılımında bizler genellikle Amerika’ya gönderilen versiyonların güç değerlerini dikkate almıştık. Avrupa formunda Supra A80 276 ps, gücü çok seven Amerikalılara da 325 ps olarak gönderilmişti. 2JZ sadece Supra’yı kalkış yaptırmakla görevlendirilmedi. Onlarca farklı marka model aracın içine yerleştirildi. 30 yaşında yaşlı bir ünite olsa da ona denilen “ömürlük” yakıştırması aslında konuyu kapatıyor.

GCM Yatırım Banner

BMW’den aynı şekilde Supra’ya geçirilen B58 turbo beslemenin de değerleri fena değildi. Hatırlayacak olursak; yine 3.0L hacme sahip olan B58 motor, 340 ps güç üretiyor. Teknik hız rakamlarında söylenen 4.3 saniye kalkış ve sınırlandırılmış bir son sürat rakamı.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
2020 Supra’nın İlk Örneği “Global #1” Aşırı Yüksek Bir Fiyata Satıldı!

2JZ kodlu ünite uzun yıllar boyunca farklı modifiye kanallarına hizmet ettiği gibi yüklenen tüm gücü kaldırmasıyla en tepeye yerleştirildi. Ancak bazı yorumlarda Supra A90 için de modifiyelerin rahatlıkla olabileceği, üstündeki motorun istenilen geliştirmeye açık olduğu söylenmiş. Düşündüğümüzde haklılık payları olabilir ancak akıllarda hep BMW’nin sürekli performansa dayalı hazırladığı motorlarının çabuk deformasyona uğradığı aktarılırdı.

Belki teknoloji ve sonradan alaşım maddelerle bu ön yargı ortadan kalkmıştır. Sonuç? İsteyen CX Racing’in yerleştirdiği 2JZ, isteyen de BMW’den gelen A58 ile yoluna devam edebilir! Supra sahibi olsanız sizin tercihiniz hangi motordan yana olurdu?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.