Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanlığı’ndan OHAL Kapsamında Yeni Kararlar

Cumhurbaşkanlığı, OHAL ilan edilen illerde eğitim alanında ve yükseköğretime yönelik yeni kararlar aldı. Söz konusu kararlar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İşte detaylar...
Cumhurbaşkanlığı’ndan OHAL Kapsamında Yeni Kararlar
HABER GİRİŞ

Maraş merkezli gerçekleşen ve 11 ili etkileyen depreme yönelik yeni kararlar alınmaya devam ediyor. Son olarak Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında Cumhurbaşkanlığı tarafından yeni kararlar alındı.

Bugün Resmi Gazete’de Olağanüstü Hal Kapsamında Yükseköğretim Alanında Alınan Tedbirlere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlanarak yürürlüğe girdi.

OHAL İlan Edilen İllerde Bulunan Öğrencilerin Katkı Payı ve Öğrenim Ücretini Devlet Karşılayacak

Buna göre OHAL ilan edilen illerde eğitim gören öğrenciler için 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı bahar dönemine yönelik yeni kararlar alındı.

OHAL ilan edilen illerde ailesi veya kendisi ikamet eden ve herhangi bir devlet yükseköğretim kurumunda eğitimine devam eden veya devlet yükseköğretim kurumlarında eğitimine devam eden öğrenciler ile söz konusu illerde ikamet eden ve bu illerdeki devlet yükseköğretim kurumlarında eğitimine devam eden yurt dışından kabul edilmiş öğrencilerin 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı bahar dönemi için ödemeleri gereken katkı payı ve öğrenim ücreti devlet tarafından karşılanacak.

Burslu Okuyan Öğrencilerin Ödemeleri Kesilmeyecek

Bunun yanında ayrıca bugün Resmi Gazete’de Olağanüstü Hal Kapsamında Eğitim Alanında Alınan Tedbirlere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlanarak yürürlüğe girdi.

GCM Yatırım Banner

Kararnameye göre OHAL ilen edilen illerde İlköğretim ve Ortaöğretimde Parasız Yatılı veya Burslu Öğrenci Okutma ve Bunlara Yapılacak Sosyal Yardımlara İlişkin Kanun kapsamında burslu olarak okuyan öğrencilerin aynı ilde veya başka ilde bulunan okul pansiyonlarında parasız yatılılığa yerleştirilip özel eğitim kurumlarına nakil olabilecek.

Söz konusu yerlere nakil olan veya yerleştirilen öğrencilerin bu kapsamda ödenen bursları 6/2/2023 tarihinden itibaren 2022-2023 eğitim öğretim yılı sonuna kadar kesilmeyecek.

6/2/2023 tarihinden itibaren meydana gelen depremler sebebiyle annesi veya babası ya da vasisi vefat eden okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine; parasız yatılılığa yerleşip yerleştirilmediğine bakılmaksızın, örgün öğretime devam etmek şartıyla, 2022-2023 eğitim öğretim yılı sonuna kadar burs ve aylık eğitim desteği verilecek.

Söz konusu eğitim desteğini 2684 sayılı Kanun uyarınca alanlara burs verilemeyecek.

MEB’e Bağlı Olan Kurumlarda Verilen Ücretsiz Hizmetler, MEB’in Bütçesinden Karşılanacak

Ayrıca OHAL ilan edilen illerde depremden etkilenenlere Millî Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı resmi okul ve kurumlar ile bunlara bağlı döner sermayeli işletmeler tarafından sunulan yemek, konaklama, temizlik ve diğer hizmetler ücretsiz verilecek. Bu giderler ise MEB’i n bütçesinden karşılanacak.

OHAL ilan edilen illerde deprem nedeniyle hizmet binası yıkılan veya hasarlı olan, bundan dolayı faaliyetleri geçici veya sürekli olarak durdurulan öğretmenevi ve akşam sanat okullarında, istihdam edilen işçilerin ücretleri veya iş akdinin sona ermesine bağlı tazminatlarının ödenmesinde işletme bütçesinin yetersiz olması durumunda söz konusu kurumlara üç ay süreyle MEB bütçesinden kaynak aktarılabilecek.

Bunun yanında OHAL ilan edilen illerde olan özel öğretim kurumlan için belirtilen süreler, Olağanüstü Hal Kapsamında Eğitim Alanında Alınan Tedbirlere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla üç ay süreyle duracak ve bu süreler, durma süresinin sona erdiği günü takip eden günden itibaren işlemeye başlayacak.

Bu kurumların devir ve teslim etmeleri gereken; mühürleri, yönetici, öğretmen ve öğrencilerle ilgili bütün defterleri, dosyalan ve diğer evrakı deprem nedeniyle teslim edememeleri halinde, bu kurumlar hakkında idari para cezası uygulanmayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.