Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı’ndan Önemli Açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Trablus İletişim Forumu'nda yaptığı konuşmada güncel konulara değindi.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı’ndan Önemli Açıklamalar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Libya’nın başkenti Trablus’ta İletişim Forumu’na katıldı. Forumda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Libya ve İslam dünyasıyla ilişkileri güçlendirmeyi sürdürdüklerini belirtti.

Küresel olarak tüm alanlarda belirsizlik ve istikrarsızlığın hakim olduğunu ifade eden Altun, herhangi bir yerde yaşanan savaş veya salgın gibi sorunların dünyanın her yerinde hissedildiğini söyledi.

Söz konusu etkilerin ekonomik, siyasi, toplumsal ve insani boyutlara çıktığını aktardı. İnsanların şu anda istikrar ve öngörülebilirlik arayışı içinde olduğunu, bu arayışın adaletli ve hakikatlı olmadığı sürece her zaman karşılıksız kalacağını sözlerine ekledi.

Türkiye olarak bölgesel krizlere ve küresel ihtilaflara çözüm üretmeye çalıştıklarını ifade eden Altun, Türkiye’nin milli hak ve menfaatlerini koruyan, ülkenin güvenliğini tahkim eden adımları peş peşe attığını dile getirdi.

Tüm Dünyada Huzur İklimi Oluşturmak için Çabalıyoruz

“Bölgemizde ve tüm dünyada bir huzur iklimi oluşturmak için çabalıyoruz” diyen Altun, Rusya-Ukrayna savaşına değindi. Bu savaşta krizin daha da büyümemesi için Türkiye’nin her iki ülkenin lideriyle de görüşebilen tek ülke olduğunu hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

Mart ayında gerçekleşen İstanbul görüşmelerinin barış müzakereleri için en ideal zaman olma özelliğini hala koruduğunu belirtti.

Türkiye’nin sadece diplomasi tarafıyla ilgilenmediğini, aynı zamanda bu savaşın dünyayı etkileyen sonuçları için de çözüm bulmaya çalıştığını açıkladı.

Ardından sözü tahıl krizi konusuna getirdi. “Savaş sürecinde Ukrayna ve Rusya’dan tahıl sevkiyatının durmasıyla oluşan küresel gıda krizi, Sayın Cumhurbaşkanımızın iki ülke lideriyle yakın temasları neticesinde imzalanan tahıl koridoru anlaşmasıyla çözüldü. Tahıl koridorundaki tıkanıklıkların aşılmasını ve anlaşmanın süresinin uzatılmasını da yine Türkiye sağladı.” dedi.

Bu çabaların başarıyla sonuçlandığını ve tüm dünyanın faydalandığını söylen Altun, tahıl koridorundan az gelişmiş ülkelerin daha çok istifade etmesini istediklerini belirtti.

Türkiye Libyalıların Yanında Olmayı Sürdürecek

“Batılı sömürge sistemi modern dönemin adaletsizliklerinin başlıca kaynağıdır” diyerek sözü Rusya-Ukrayna savaşında gösterdikleri tutuma getirdi.

Bazı ülkelerin sadece kendini düşünen yaklaşımlar sergilediğini söyledi. Batı merkezli dünya görüşüne itiraz edenlerin ise algı operasyonlarıyla, dezenformasyon kampanyalarıyla susturulmaya çalışıldıklarını ifade etti.

Türk halkının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Libyalıların yanında olacağını belirten Altun, İslam dünyası ile ilişkilere, hukuka da büyük bir hassasiyet gösterdiklerini, İslam ümmetinin güncel sorunlarının çözülmesi ve işbirliklerinin güçlendirilmesi için katkı sunmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.