Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Tarafından 5 Milletlerarası Anlaşma Onaylandı

Erdoğan tarafından onaylanan 5 milletlerarası anlaşma bugün Resmi Gazete'de yayımlandı. Onaylanan anlaşmalara ilişkin detaylar haberin içerisinde;
Cumhurbaşkanı Tarafından 5 Milletlerarası Anlaşma Onaylandı
HABER GİRİŞ

Resmi Gazete’nin 9 Mayıs 2023 tarihli sayısında milletlerarasında onaylanan anlaşmalar yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan 5 milletlerarası anlaşma bugün Resmi Gazete’de yer aldı.

Resmi Gazete’de ilk olarak Özbekistan’ın Semerkant kentinde 11 Kasım’da imzalanan “Türk Devletleri Teşkilatı Hükümetleri Arasında Basitleştirilmiş Gümrük Hattı Kurulmasına İlişkin Anlaşma’nın” onaylanmasına ilişkin karar yayımlandı.

Anlaşmada taraf devletler arasında dolaşımda bulunan eşya ve taşıtların gümrük kontrollerinin yürütülmesine dair koşulların azaltılması hedefleniyor. Ayrıca söz konusu malların gümrük kontrollerinin basitleştirilmesine ilişkin şartların belirlenmesi amaçlanıyor.

Gümrük İş Birliği Konusunda Ortak İstişare Komisyonu

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti ve Türkmenistan Hükümeti arasında 14 Aralık’ta imzalanan Gümrük İş Birliği Konusunda Ortak İstişare Kurulmasına İlişkin Mutabakat Zaptı’nın onaylanmasına ilişkin karar da bugün Resmi Gazete’de yer aldı.

Söz konusu zapta tarafların, gümrük iş birliği konusunda ortak bir istişare komisyonu kurarak bu alanda iş birliğini geliştirmek amacıyla bilgi değişimi yapacakları kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti arasında 14 Ekim’de İstanbul’da imzalanan Gıda Güvenliği Alanında Mutabakat Zaptı’nın onaylanmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bahsi geçen mutabakat zaptının iki ülkenin gıda güvenliği konularında ortak teknik ve teknolojik iş birliği için genel bir çerçeve oluşturmayı hedeflediği belirtildi. Ayrıca bu ortak çıkar alanlarındaki çaba ve iş birliğinin izlenebileceği bir mekanizma oluşturmanın amaçlandığına dikkat çekildi.

Türkiye ile Katar Arasında Medya ve İletişim Alanlarında İş Birliği

Türkiye ile Katar arasında 14 Ekim’deki medya ve iletişim alanlarında da iş birliği protokolünün onaylanmasına ilişkin karar Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

İki ülkenin medya ve iletişim alanlarındaki iş birliği protokolünün, kendi kamu iletişim kurumları olan Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı ile Katar Devleti İletişim Ofisi arasında istişare ve iş birliğini destekleyeceğinin altı çizildi.

Türkiye’nin Sırbistan ile başkent Belgrad’da 16 Haziran’da imzaladığı Kültür Varlıklarının Yasadışı Trafiğiyle Mücadele Anlaşması’nın onaylanmasına ilişkin karar da Resmi Gazete’de yer aldı.

Anlaşmanın her iki ülkenin ulusal hukuku ve uluslararası sözleşmeler tarafından tanımlanan ve korunan kültür varlıklarının yasa dışı ithalatı, ihracatı ve mülkiyet devrinin önlenmesi için taraflar arasında iş birliği mekanizması kurulmasını amaçladığı vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.