Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Çarpıcı Açıklamalar: Enflasyon, Kıbrıs ve MB Rezervleri

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. 16.30'da başlayan toplantı bitiminde kameraların karşısına geçen Erdoğan açıklamalarda bulundu...
Erdoğan’dan Çarpıcı Açıklamalar: Enflasyon, Kıbrıs ve MB Rezervleri
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün Beştepe’de yoğun bir gündemle toplanırken, toplantıda iç ve dış gelişmeler detaylarıyla ele alındı. Enflasyonla mücadelede atılan adımların sonuçları ve gelecek ay açıklanması beklenen Orta Vadeli Program ile ilgili çalışmaların yanı sıra memur ve emeklilerin maaş artışları gündemin ön sıralarındaydı.

KKTC’de Pile-Yiğitler yolu gerginliğinin ardından yaşanan son durum, Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmeler ve deprem bölgesindeki yeni konut inşa çalışmaları gündemdeki diğer konu başlıkları arasındaydı.

Erdoğan’ın Kabine Sonrası Açıklamaları

Kabine Toplantısı’nın ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;

Küresel ölçekte yaşanan ve Türkiye’yi de etkileyen pek çok zorluğa rağmen Türkiye vizyonundan asla vazgeçmeyeceklerinin altını çizerek sözlerine başlayan Erdoğan, Türkiye’nin çok daha büyük ve kapsamlı gücü temsil ettiğini sadece söylemde bırakmadıklarını, duruş ve eylemlerle bunu ispat ettiklerini ifade etti.

Erdoğan’dan BM’ye Pile Tepkisi

“Geçen Cuma günü BM Barış Gücü askerlerinin KKTC’nin egemenlik haklarına yönelik fiziki müdahalesi bizim açımızdan asla kabul edilebilir bir durum değildir” diyen Erdoğan, Pile’deki Kıbrıs Türkünün kendi vatan topraklarına ulaşımı engellemenin ne hukuki ne insani olduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Bu tavırlar sebebiyle bölgedeki gerilimin yeniden tırmandığını, komşularla ilişkilerin güçlendiği dönemde yapılan bu müdahaleyi kesinlikle iyi niyetli bulmadıklarını dile getirirken, “Hayata geçirdiğimiz devasa projelerle KKTC’nin uluslararası alanda hak ettiği alanda yerini almasını temin edeceğiz. Mücadelemiz KKTC’nin eşit egemenliği ve uluslararası eşit statüsü tüm dünyada temin edilene kadar sürecektir” ifadesini kullandı.

Tahıl Koridoru Mesajı

Rusya-Ukrayna savaşının bitmesi için samimi gayret gösteren neredeyse tek devletin Türkiye olduğunu vurgulayan Erdoğan, bozulan tahıl koridoru anlaşmasının geleceğine de değindi.

Önümüzdeki dönemde tahıl koridorunun tüm tarafların beklentilerini karşılayacak adil şartlarda yeniden açılması için daha çok çaba harcayacaklarını belirtti.

Ekonomi Mesajları: Otomotivdeki Balon Sönüyor

“Mevcut ekonomik sorunları aşacak irademiz, potansiyelimiz, programımız mevcuttur” mesajını veren Erdoğan, son dönemde ekonomik göstergelerdeki olumlu göstergelerin kalıcı olacağından kimsenin şüphesi olmaması gerektiğinin altını çizdi.

Yatırım, istihdam, ihracat, üretim yoluyla büyüme üzerine kurulu gelişmenin devamlı olacağını söylerken, fırsatçılara karşı otomotiv piyasasındaki denetimlerin meyvesini çok açık bir şekilde vermeye başladığını sözlerine ekledi.

“Enflasyonu Vatandaşımızın Günlük Hayatından Çıkaracağız”

Açıklamasının devamında, ekonomide dengesizliği azaltacak ilave önlemlerin aşama aşama devreye alınacağını kaydeden Erdoğan, ekonomide birinci önceliğin tüm vatandaşların refahını mümkün olan üst seviyeye çıkarmak olduğunu ifade etti.

Vatandaşların alım gücünü artırmak için var güçleriyle çalıştıklarını vurgularken, “Enflasyonu vatandaşımızın günlük hayatından çıkaracağız. Tüm vatandaşlarımdan biraz daha sabırlı olmalarını, bize güvenmelerini ve destek vermelerini rica ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Merkez Bankası Rezervlerimiz 116 Milyar Doların Üzerinde”

Ekonomideki olumlu gelişmelerden birinin Merkez Bankası rezervlerindeki güçlü artış olduğunu söyleyen Erdoğan, rezervlerin 11 Ağustos itibariyle 116 milyar doların üzerine çıktığı bilgisini verdi.

Uluslararası yatırımcıların ülke ekonomisindeki olumlu gelişmeleri yakından izlediğini belirtirken, geçen ay Körfez ziyaretinde imzalanan 50 milyar doları aşan anlaşmaların Türk ekonomisine duyulan güveni gösterdiğini ifade etti.

Erdoğan, konuşmasının son kısmında afet bölgesindeki çalışmalara değindi. Deprem bölgesine tahsis edilen 50 bin kişilik toplum yararına programların süresinin 9 ay uzatıldığını, depremzedelere verilen mali ve diğer desteklerin toplam tutarının 79 milyar lirayı aştığını belirtti.

Bölgede gerçekleştirilen kira yardımlarından 327 bin 250 hanenin yararlandığını söyleyen Erdoğan, deprem konutlarının inşaatının süratle devam ettiğini kaydetti.

“İstihdamın canlandırılmasına yönelik müjdelerimizi yakında kamuoyuyla paylaşacağız” derken, hem ekonomideki zorlukların hem hayat pahalılığının hem de 6 Şubat depremlerinin yol açtığı sorunların üstesinden gelmek için çalışmaya devam ettiklerini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın