Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yunanistan’la Savaşalım Derdimiz Yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Madrid dönüşü katıldığı Cuma namazı sonrasında NATO zirvesindeki gelişmelerin detaylarını paylaştı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yunanistan’la Savaşalım Derdimiz Yok
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hz. Ali Camii’nde kıldığı Cuma namazı sonrasında gazetecilere verdiği kısa açıklamada, NATO zirvesi ve Yunanistan ile ilgili konuştu.

NATO zirvesinin Türkiye’nin özellikle terörle mücadele ve ittifakın diğer ülkeleriyle birlikteliği açısından önemli olurken, aynı zamanda İsveç ve Finlandiya’nın üyeliği için de bir davet süreci olduğunu söyledi.

“Bizler bu davete şu anda evet demiş olduk. Bu davetin bazı şartları var. Bu şartlarımızı da ne yaptık sözleşmenin içine yerleştirdik.” diyen Erdoğan, zirvenin ilk gününde 4’lü görüşme yaptıklarını belirtti.

Bir gün öncesinde görevli arkadaşların çalışmalar yaptıklarını ve önlerine bunlarla geldiklerini anlattı. Liderlerin görüşmesinin ardından bu arkadaşların görüşmeye devam etmelerinin istendiğini, hemen sonrasında sözleşmenin içerisine girmesi gereken özellikle teröre ve teröristlere yönelik Türkiye’nin şartlarını ortaya koyduklarını söyledi.

Söz konusu şartların ise YPG, PYD ve FETÖ’nün de terör örgütleri olarak sözleşme içine dahil edilmesi olduğunu açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Sözlerine, “Tabi biraz yan çizmeye kalktılar fakat biz kendilerine dedik ki, bu bizim kırmızı çizgimizdir bunu kabul etmeyecek olursanız buradan kesinlikle bu anlaşmaya evet diyemeyiz bu şekilde dönersiniz. “ şeklinde devam eden Erdoğan, bu söylemlerin ardından görüşmelerin devam ettiğini anlattı.

Görüntülü olarak yaptıkları yayında; Türkiye’nin terörle mücadelesini, terör örgütlerinin Avrupa’nın farklı ülkelerinde yaptıkları gösterileri ve birçok belgeyi gösterdiklerini bildirdi.

Yunanistan 147 Kere Hava İhlali Yaptı

Yunanistan 147 Kere Hava İhlali Yaptı
Kaynak: Twitter

“Bizim Yunanistan ile savaşa girelim, savaşalım derdimiz yok.” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan’ın verdiği sözlerde durmadığına dikkat çekti. 147 kere hava ihlali yaptıklarını hatırlatarak, barış içinde yaşanmak isteniyorsa Türkiye’nin hava sahasını ihlal etmemeleri gerektiğini belirtti.

Böyle bir durum olduğu takdirde ise Hava Kuvvetleri’nin gerekeni yapacağını ifade etti.

Birçok liderin Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile kendisini barıştırmaya çalıştığını ancak şu anda böyle bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı.

Ardından sözü Ukrayna savaşı kaynaklı gıda krizine getirdi. İlgili kişilerin hem Rusya hem Ukrayna liderleriyle görüşme yapacağını söyleyen Erdoğan, Türkiye üzerinden mağduriyet yaşayan ülkelere buğday, arpa ve ayçiçeği yollayabileceklerini, 20 gemimizin orada hazır beklediğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.