Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO Toplantısı Ardından Miçotakis’ten Türkiye Mesajı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
NATO Toplantısı Ardından Miçotakis’ten Türkiye Mesajı
HABER GİRİŞ

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, İspanya’nın Madrid şehrinde düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı’nın ardından bir basın toplantısı düzenledi.

Zirveye ilişkin değerlendirmelerde bulunan ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye ile Yunanistan arasındaki gündem konularına değindi.

Şu anki koşullar içinde NATO ittifakının karşısında Rusya’nın olduğunu ve NATO”nun doğu kanadının güçlendirildiğini söyleyen Miçotakis, göç krizi, Libya, Sahel’deki terörizm gibi nedenlerle ittifakın güney kanadına da önem verilmesi gerektiğini belirtti.

Miçotakis’ten Türkiye Açıklamaları

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliğinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme ihtimali olup olmadığına dair yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Sayın Erdoğan ile görüştük. Bir ara yeniden görüşeceğimizi tahmin ediyorum. Görüşmeliyiz, konuşmalıyız ve anlaşmazlıklarımızı medeni bir şekilde uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde gidermeliyiz. Yaşadığımız sorunları çözüm bulma adına dayanabileceğimiz başka herhangi bir çerçeve yok.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin terörizm konusunda haklı gerekçeleri olduğunu söyleyen Miçotakis; Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında imzalanan üçlü muhtıra çerçevesinde verdiği cevapta, Türkiye’nin Kürt örgütlerden kaynaklanan terörizme ilişkin haklı gerekçeleri olduğunu ve bunu anlamakta zorlanmadıklarını belirtti.

Miçotakis, kendisine yöneltilen Türkiye’nin Ege’deki turizm kampanyasında kullanmış olduğu “Turkeagean” tanımının Avrupa tarafından tescillenmesi ve bunu Yunanistan’daki yetkili kurumların engelleyememiş olmasına ilişkin soruyu ise hükümet olarak bu konuda hukuki yollara başvuracaklarını söyleyerek cevapladı.

Miçotakis, Türkiye ile ilgili sözlerini “Muhatabımız olacak bir Türkiye istiyoruz. Kimseyle diyalog kurmayan bir Türkiye istemiyoruz” diye sonlandırdı.

F-35’ler 2027’den Önce Teslim Edilmeyecek

Miçotakis ayrıca ülkesinin ABD’den F-35 satın almak için “niyet mektubu” gönderdiğini ve uçakların Yunanistan’a teslimi için en yakın tarihin 2027 yılı olduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın