Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yastık Altı Altının Ekonomiye Katkısı Yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen Albaraka İslami Finans Zirvesi’nde konuştu. Erdoğan yastık altı tasarrufların ekonomiye katkısının olmadığını vurguladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yastık Altı Altının Ekonomiye Katkısı Yok
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen Albaraka İslami Finans Zirvesi’nde ekonomideki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Türkiye’nin finansal piyasalar arasında köprü rolü oynadığını belirterek, İstanbul’un İslami finans alanındaki potansiyeline vurgu yaptı.

Erdoğan, son yıllarda dünyanın köklü bir süreçten geçtiğini ve uluslararası sistemde dengenin kaybolduğunu belirterek, “Kaos, dünyanın rengi haline geldi. Küresel sistemin tüm unsurlarıyla günümüzün gerçeklerine göre yeniden dizayn etmesi gerektiğini söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

Dünyada gelir adaletinin bozulduğunu belirten Erdoğan, “Servet ve gelir adaletsizliği tarihin en yüksek seviyesinde. Dünyada yüzde 1’lik kesim küresel servetin yarısına sahip. Paradan para kazandıran bu sistemin dertlere deva olmayacağını, adalet getiremeyeceğini artık hepimiz kabul etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Erdoğan: Yastık Altı Altının Ekonomiye Katkısı Yok

İslam iktisadının önemine değinen Erdoğan, “İslam iktisadı ekonomik büyüme ve kalkınmanın yanı sıra adalet, ahlak, sürdürülebilirlik, sosyal refahı ve çevreyi de gözetmektedir. Biz yastık altı denilen sistem dışı tasarruf kültürüne sahibiz. Yastık altı tasarrufların ekonomiye kazandırılmasını hep arzu ettik. Çağrıda bulunduk ama bunda tam anlamıyla muvaffak olamadık” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Katılım finansın kısa vadede bankacılık varlıkları içindeki payını yüzde 15’e taşımayı hedeflediklerini sözlerine ekledi. Son olarak İstanbul Finans Merkezi ve katılım finans konusundaki hedeflerini paylaşan Erdoğan, “Son 21 yılda Türk ekonomisine başarılar yaşatmış bir hükümet olarak katılım finansı hak ettiği yerlere getireceğiz. İstanbul’u küresel finans ve katılım finans merkezlerinden biri haline getireceğiz. Türkiye’ye güvenen hiç kimse pişman olmadı” sözlerine yer verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.